Libya'nın başkenti Trablus'un 200 km. doğusundaki Misrata kenti isyancıların eline geçti. Kaddafi yandaşlarının kenti geri almak için başlattıkları saldırılar isyancılar tarafından geri püskirtüldü.

Yaşanan çatışmalar sırasında hükümet güçlerine ait bir uçak düşürüldü. Reuters'ın verdiği habere göre yerel bir radyo istasyonunu vurmaya çalışırken düşürülen uçağın mürettebatı da isyancılar tarafından elel geçirildi.

İlişkili Haberler


Çatışmalar, şehirdeki hava üssü çevresinde yoğunlaştı. Gelen bilgilere göre üssün büyük kısmı isyancıların elinde bulunuyor.

Muammer Kaddafi'yse, başkent Trablus'un kontrolünü halen elinde tutuyor.

HALKA RÜŞVET
Kaddafi yönetimi halkın desteğini elde etmek için kesenin ağzını da açtı. Bankalar, her aileye 400 dolar dağıtıyor. Kaddafi ayrıca, ev sahibi olmalari için Libyalılara faizsiz kredi olarak 49 bin dolar da dağıtmayı planlıyor.

Ancak tüm bu çabalara rağmen başkente korku hakim. İşyerleri ve dükkanların büyük bölümü kapalı.

YİYECEK FİYATLARI 5 KAT ARTTI
Trablus'ta temel gıda maddelerinin fiyatının hızla fırladığı, ekmek fırınlarının önünde uzun

kuyrukların oluştuğu bildiriliyor. Trablus sakinleri, başlıca gıda maddelerinden olan pirinçte fiyatın kriz döneminde yüzde 500 arttığını, 5 kilogram pirincin 40 dolara (65 TL) satılmaya başlandığını belirtti.

Kent sakinleri, ekmek fırınlarının her aile için sadece beş ekmek sattığını da kaydetti. Bu arada Trublusluların, Libya lideri Muammer Kaddafi yandaşı güvenlik güçlerinin kent çevresinde kontroller yapması nedeniyle evlerinde kalmayı tercih ettiği bildiriliyor.

DOĞUDA İLAÇ KRİZİ
Muhaliflerin kontrolünde olan doğu bölgesindeyse gıda ve ilaç kıtlığı yaşanbileceği belirtiliyor. Halk sağlığı ve eczacılık konusunda uzman olan Libyalı gönüllü Halife El Fayturi, iki hafta ya da en fazla üç haftaya kadar ciddi bir gıda, içecek, ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısına gireceklerini belirterek, dışardan yardıma ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Fayturi, gıda, ilaç ve tıbbi malzeme tedarikiyle ilgili olarak 5 gün önce hemşireler, doktorlar ve diğer meslek sahipleriyle işbirliğine girdiklerini ifade etti.

Libya'nın doğusundaki ülkenin ikinci büyük kenti Bingazi sakinleri, bir haftadır isyancıların elinde olan kentte bazı dükkanlar ve fabrikaların hala kapalı olduğunu, karışıklık nedeniyle ithal malların yanı sıra yerel üreticilerden taze gıda maddesi de gelmediğini belirtiyor.

İsyan ateşi büyüyor