Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Nidal Kabalan, Suriye yönetimindeki değişimin halkın talepleri doğrultusunda ancak barışçıl yöntemlerle yapılması gerektiğini söyledi.

Büyükelçi Kabalan, Suriye'deki yeni hükümetin Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın talimatları doğrultusunda halkın taleplerini yerine getirmek için harekete geçtiğini belirterek, bu talepler arasında dün gerçekleştirilen olağanüstü halin kaldırılması, çok partili hayata geçiş, medya yasası gibi hususların bulunduğunu hatırlattı.

"ÜLKEDE GERGİNLİK AZALIRSA REFORM SÜRECİ HIZLANIR"
Kabalan, Suriye'nin bir reform sürecine ihtiyacı olduğunu, Esad da dahil olmak üzere herkesin reform istediğini ancak şiddet olaylarının olduğu ve güvenliğin sağlanamadığı ortamda reformlara odaklanmanın zor olacağını, bu nedenle reformların etkin şekilde uygulanabilmesi için şiddetin sona ermesi gerektiğini ifade etti.

Reform isteyen herkesin bu taleplerini barışçıl yöntemlerle dile getirmesinden yana olduklarını belirten Kabalan, "Ancak halka, orduya saldıran, cinayet işleyenler bizim için aynı PKK teröristi gibi" açıklamasını yaptı.

Bu reform sürecini sonuna kadar destekleyeceklerini söyleyen Kabalan, bununla birlikte barışçıl yöntemlerle talepte bulunanlarla, şiddete başvuranların birbirinden ayrı değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.