İsyancıların televizyonu yayında

Libyalı muhalif hareketin ilk televizyon kanalı ‘Hürriyet’ dün yayına başladı.

İsyancıların televizyonu yayında

Muammer Kaddafi rejimine karşı muhalif hareket seslerini duyurmak için ilk adımı attı. İsyancıların ilk televizyon kanalı ‘Libya El Hurra-Hürriyet’ dün akşam Bingazi'den yayına başladı.

Televizyonun ilk yayını dün yerel saatle 20.00'de, 17 Şubatta başlayan rejim karşıtı hareketin sembolü ve Bingazi halkının çok sık gittiği Devrim Meydanı'ndan yapıldı. Libyalı ve yabancı iş adamları tarafından finanse edilen El Hurra'da şimdilik gönüllüler çalışıyor.

'ULUSAL KURTULUŞ ORDUSU'
Öte yandan, muhaliflerin siyasi organı Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) muhalif silahlı kuvvetlere bundan böyle Ulusal Kurtuluş Ordusu (UKO) adının verileceğini bildirdi.

Artık 18 yaşın altında savaşçı kabul etmeyen UGK, bu isimlendirmenin, Kaddafi rejiminin devrilmesi için askeri disiplini ve profesyonelliği yerleştirme çabalarını daha iyi ifade etme olanağı sağlamasının umulduğunu belirtti.

BOMBARDIMAN DEVAM EDİYOR
NATO savaş uçaklarının saldırıları da devam ediyor. Başkent Trablus ve banliyösü Tacura ile başkentin 600 kilometre güneyindeki El Cafra sabaha karşı bombalandı. Libya devlet televizyonu El Cemahiriye'nin bildirdiğine göre, bir askeri yetkili, Trablus ve Tacura'daki sivil ve askeri tesislerin "NATO haçlı sömgürgecilerinin hedefi" olduğunu söyledi.

Hedeflenen noktaların durumlarını belirtmeyen El Cemahiriye televizyonu, can kaybı ve maddi hasar olduğunu bildirmekle yetindi. Libya televizyonu ülkenin güneyindeki El Cafra'da da yeni tesislerin hedeflendiğini duyurdu.

Trablus'taki basın mensupları da, gece yarısı uçakların seslerinin ve uzaktan patlama seslerinin duyulduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...