İsyanın birinci yılında katliam sürüyor

Tunus ve Mısır'daki halk devriminden cesaret alan Suriyeli muhalifler geçtiğimiz yıl bugün başkent Şam'da gösteri yaparak "özgürlük" istemişti. Suriye'deki isyanın birinci yıldönümünde bilanço ağır. Şiddet olaylarında 8 bin 500 kişi öldü ve kriz devam ediyor.

15.03.2012 - 10:51

İsyanın birinci yılında katliam sürüyor

Suriye'de 42 yıllık Esad rejimini hedef alan eylem ise Şam'daki gösteriden birkaç gün sonra ülkenin güneyindeki Dera kentinde gerçekleştirildi. Liseli gençler Dera'da baba Hafız Esad'ın posterini yırttı ve duvarlara özgürlüğü temsil eden grafitiler yaptı. Suriyeli güvenlik güçleri, eylemi gerçekleştiren gençleri gözaltına aldı. Dera'da başlayan gösteriler daha sonra ülke geneline yayılmaya başladı .


Beşşar Esad yönetimi ise, Arap Baharı’yla birlikte başlayan isyanı durdurmak için reform adımları attı. Ancak atılan adımlar ne muhalifleri ne de uluslararası camiayı tatmin etti. Bir yıldır şiddetli çatışmaların sürdüğü ülkeye, Avrupa Birliği, ABD ve Arap Birliği siyasi ve ekonomi baskı yapmaya başladı. 

HUMUS KATLİAMI
Uluslararası camianın baskısı ve muhaliflerin destek arayışı devam ederken, Suriye’de ordu operasyonları hız kesmedi. Muhaliflerin kalesi olarak görülen Humus kentinde şubat ayı sonunda yaşanan çatışmalarda yüzlerce kişi yaşamını yitirdi. Humus’ta yaşanan büyük kayıp ülkede uzun süredir yaşanan çatışmaların en kanlı süreci oldu.

KÜRTLERE ÖZERKLİK SÖZÜ
Suriyeli muhaliflerin kurduğu Suriye Ulusal Konseyi uluslararası konferanslarda, ülkelerin diplomatik anlamda büyük desteğini aldı. 24 Şubat’ta Tunus’ta gerçekleşen Suriye’nin Dostları Toplantısı’na, muhaliflerin Suriye halkına vaatleri ve Esad rejimine karşı uygulanacak ambargo karaları damgasını vurdu. Toplantı alınan kararlar sonrasında Esad rejimi uluslararası arenada büyük bir yalnızlığa itildi.

Suriye'nin en büyük azınlığını oluşturan Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgeler. (Grafiği büyütmek için tıklayın) Suriye'nin en büyük azınlığını oluşturan Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgeler. (Grafiği büyütmek için tıklayın)

Toplantının en dikkat çeken sonuçlarından biri de Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun’un Suriye’de yaşayan Kürtlere özerklik sözü vermesi oldu.

AB MUHALİFLERİ TANIDI
Diplomatik girişimlerin çatışmaların durmasını engellemediği ülkede, Avrupa Birliği’nin muhaliflerin kurduğu Ulusal Konseyi, Suriyelilerin meşru temsilcisi olarak tanıması Esad rejiminin diplomatik anlamda aldığı en büyük yara oldu.

İDLİB'İN KONTROLÜ ORDUDA
Ülkede son olarak Suriye ordusu, operasyon düzenlediği kentlerin kontrolünü ele geçirirken, muhalifleri çekilmeye zorluyor.

Ordu birlikleri, Humus'ta büyük operasyon başlatırken, Türkiye sınırına yakın bölgede bulunan İdlib kentini de kontrol altına aldı.. Yürütülen operasyonlarda çok sayıda kişi yaşamını yitirirken, binlerce kişi de tutuklandı.

SARKOZY ESAD'A 'KATİL' DEDİ
Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy dün yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkan Beşşar Esad'ı "katil" olarak niteledi ve yargılanması gerektiğini söyledi. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi de, sivillerin öldürülmesinin insanlığa karşı suç sayıldığını belirtti ve uluslararası bir soruşturma yürütülmesini talep etti. 

BM GÖZLEMCİ GÖNDERECEK
Birleşmiş Milletler ise Suriye'ye komşu ülkelere gözlemciler göndererek sınır bölgelerine yerleştireceğini duyurdu. Gözlemciler, Suriye'den kaçanlarla görüşüp, insan hakları ihlalleri ve yapılan kötü muameleyi kayda geçirecek.

İngiltere, İtalya, Kanada, Fransa, İspanya ve ABD''den sonra Suudi Arabistan da Şam'daki elçiliğini kapatarak, tüm diplomatlarını ülkeden çekme kararı aldı.

ESAD'A DESTEK GÖSTERİSİ
Beşşar Esad yönetimini destekleyen onbinlerce Suriyeli, isyanın birinci yıldönümünde, başkent Şam'da biraraya geldi. Ellerinde Suriye bayrakları ve Esad'ın resimlerini taşıyan kalabalık, liderlerine olan desteklerini göstermek için toplandı. Türkiye sınırı yakınında bulunan idlip kentindeyse esad rejimi karşıtı suriyelilerin gösterisi var.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...