Ortadoğu ve kuzey Afrika’yı saran isyan ateşinin son durağı, Arabistan yarımadası’nın güneyinde yer alan Umman oldu. Sanayi kenti Sohar’da siyasi reform talebiyle üç gündür gösteriler yapılıyor.

İlişkili Haberler


Görgü tanıkları, göstericilerin, bugün kentte bir süpermarketi ateşe verdiğini ve iki meydanda toplandığını söylediler. Güvenlik güçleri de, protestocuları izole etmek ve sayılarının artmasını engellemek için kentte ana yolları kapattı.

Sohar'da dün yapılan gösteriler sırasında polisin plastik mermiyle ateş açması sonucu iki kişi öldü.

Umman Sultanı Kabus Bin Said, önceki gün siyasi reform çağrıları üzerine kabinesinde revizyon yaparak altı bakanı değiştirmişti.

'S. ARABİSTAN VE KUVEYT'TE SIÇRAYABİLİR'
Güçlü bir aile hanedanlığıyla yönetilen Umman'daki gösteriler, Arap dünyasında otoriteyle mücadelede son parlama noktası olarak görülüyor ve benzer gösterilerin, gelecek ay Kuveyt ve Suudi Arabistan'da planlananlar dahil olmak üzere genişleyebileceğine işaret ediyor.

UMMAN, PETROL TRAFİĞİNİN MERKEZİ
Umman, dünyanın petrol tankeri trafiğinin yaklaşık yüzde 40'ının geçiş noktası olan Hürmüz Boğazı'nın kontrolünü İran ile paylaşıyor, Tahran ve Washington yönetimleriyle güçlü bağlarından ötürü Iran ile Batı arasında arabulucu olarak önemli bir rol de oynuyor.