Avrupa İlaç Ajansı, AstraZeneca aşısı için görüş belirlemek üzere toplandı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, AstraZeneca firmasının geliştirdiği Covid-19 aşısının kullanımını yarın öğlene kadar askıya aldıklarını açıkladı. Daha önce İtalya, Almanya, Hollanda, İrlanda, Norveç, Danimarka, İzlanda, Romanya, İtalya ve Bulgaristan da bu aşının kullanımını durdurmuştu. Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ise 11 ülkede AstraZeneca aşısının kullanımınının durdurulmasının ardından görüş belirlemek üzere toplandı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 15.03.2021 - 18:37 | Son Güncelleme : 15.03.2021 - 19:22

Avrupa İlaç Ajansı, AstraZeneca aşısı için görüş belirlemek üzere toplandı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, AstraZeneca firmasının geliştirdiği Covid-19 aşısının kullanımını yarın öğlene kadar askıya aldıklarını açıkladı.

Daha önce İtalya, Almanya, Hollanda, İrlanda, Norveç, Danimarka, İzlanda, Romanya, İtalya ve Bulgaristan bu aşının kullanımını geçici olarak durdurmuştu.

İngiltere’de Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından corona virüsüne (Covid-19) karşı geliştirilen aşının, kan pıhtılaşmasına neden olduğu ve  şiddetli alerjik reaksiyonlarına neden olduğu öne sürülüyor.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, bazı ülkelerin, Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımını askıya aldığının farkında olduklarını, bu aşıya ilişkin incelemelerinin sürdüğünü kaydetmişti.

DSÖ Sözcüsü Margaret Harris de "AstraZeneca, kullanılan diğer aşılar gibi mükemmel bir aşıdır. Kullanılmaması için hiçbir neden yok. Ölümlerle ilgili verileri inceledik. Bugüne kadar aşılamadan kaynaklandığı kanıtlanmış bir ölüm olmadı" ifadesini kullanmıştı.

GÜNÜN ÖN ÇIKAN HABERLERİNİ 60 SANİYEDE İZLEYİN

Sayfa Yükleniyor...