İtalya Senatosu 'acı reçete'yi onayladı

İtalya'da Senato, hükümetin hazırladığı kemer sıkma önerilerini bugün onayladı.

Haberler 14.07.2011 - 10:14

İtalya Senatosu 'acı reçete'yi onayladı

Yunanistan’dan sonra İtalya da kemer sıkma paketini gündemine aldı. Kemer sıkma paketi parlamentonun üst kanadında bugün yapılacak oylamada kabul edildi. Parlamentonun alt kanadındaki oylama ise yarın.

Kamu harcamalarında 48 milyar Euro'ya yakın kesinti amaçlayan planla hükümet uluslararası borç paketi istemek zorunda kalmaktan kurtulmayı umuyor. Başbakan Silvio Berlusconi, Avrupa'nın ekonomik sorunlarıyla verilen savaşta, ülkesinin en ön cephede yer aldığını söyledi

İtalya'nın borç krizinin pençesine düşme olasılığı son bir kaç gündür mali piyasalarda keskin düşüşlere neden olmuştu. Muhalefet ise tasarının önünde engel çıkarmayacağını söylüyor.

AB İTALYA GÜNDEMİYLE TOPLANABİLİR
Yunanistan'ın borç krizinin İtalya'ya da sıçradığı kaygısı giderek daha yüksek sesle dile getirilirken, Avrupa Birliği liderlerinin konuyu cuma günü olağanüstü bir toplantıda ele alacağı haberleri yayıldı.

Ancak toplantının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz doğrulanmadı.

IMF'DEN UYARI
Uluslararası Para Fonu IMF de, İtalya'ya kemer sıkma önlemlerini kararlı şekilde uygulaması uyarısında bulundu. IMF, İtalyan hükümetine ayrıca vergi reformu planının ayrıntılardan yoksun olduğu eleştirisini de yöneltti.

YUNANİSTAN’DAN SONRA EN BORÇLU ÜLKE İTALYA
İtalya, Euro bölgesinde Yunanistan'ın ardından kamu borç yükü en yüksek ikinci ülke. İtalya'nın kamu borç yükü, gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 120'sine ulaşmış durumda.

Sayfa Yükleniyor...