İtalya'da artçı şoklar korkutuyor

İtalya'daki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 281'e çıktı. Artçı şoklar bölgede korkuya neden oluyor.

Haberler 08.04.2009 - 10:16

İtalya'da artçı şoklar korkutuyor

İtalya'da 281 kişinin hayatına mal olan şiddetli depremin ardından, sabaha karşı en büyüğü 5,2 olan bir dizi artçı sarsıntı meydana geldi.


ABD Yer Bilimleri Araştırmalar Merkezi USGS, yerel saatle 02.53'te (TSİ 03.53) meydana gelen depremin Richter ölçeğine göre 5,2 büyüklüğünde olduğunu duyurdu.

Geçen depremde büyük zarar gören L'Aquila ve civar köyleri sarsan son depremin, başkent Roma'da da hissedildiği belirtildi. Sarsıntı nedeniyle bazı binalarda hasar oluşurken, ölen ve yaralanan olduğu konusunda bir bilgi verilmedi.

İtalya'nın ota kesimlerinde pazartesi günü meydana gelen ve büyüklüğü İtalyan kurumlarına göre 5,8, USGS'ye göre 6,3 olan depremin enkaz kaldırma çalışmaları halen sürüyor.

Önceki gün meydana gelen depremde, hayatını kaybedenlerin sayısının 281'e yükseldiği bildirildi.

Ülkenin orta kesimindeki Abruzzo bölgesini harabeye çeviren depremin ardından yapılan enkaz kaldırma çalışmalarında bulunan cesetlerle birlikte, hayatını kaybedenlerin sayısının 281 olarak belirlendiği kaydedildi.

Bir cesedin halen teşhis edilemediğini belirten yetkililer, arama kurtarma çalışmalarının pazar gününe dek süreceğini açıkladı.

Hükümet, depremzedelerin ev taksiti, elektrik, doğal gaz vb. tüm faturalarının ödemelerinin ertelenmesini kararlaştırdı.

Güvenlik birimleri, depremden zarar gören evleri yağmalama girişimi nedeniyle tutuklanan kişilerin toplam sayısını ise 32 olarak açıkladılar.

17 BİN KİŞİ ÇADIRLARDA YAŞIYOR
İtalya Başbakanı Berlusconi ölen kişiler arasında 16 çocuk olduğunu söyledi. Depremde 28 bin kişinin evsiz kaldığını duyuran Berlusconi, 17 bin kişinin çadırlarda yaşamaya başladığını belirtti.

Başkent Roma'da da hissedilen artçı şok, deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarını aksattı. İtalyanlar, bugünden itibaren depremde yaşamını yitirenleri toprağa vermeye başlıyor.

Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi, ayinin L'Aquila Başpiskoposu tarafından değil, Kardinal Bertone tarafından yönetileceğini belirtti.

BÖLGEDE YAĞMA VE HIRSIZLIK BAŞLADI
Bölgede kurtarma çalışmaları devam ediyor. Depremden 42 saat sonra bir kişi enkaz altından kurtarıldı. Evlerini kaybeden birçok depremzede ise, çadırkentlerde yaşamaya başladı.

L'aquila ve çevre beldelerde evsiz kalan depremzedeler için çadır kent kurma çalışmaları sürerken, bölgede artan hırsızlık ve yağmalama olaylarına karşı polis devriye gezmeye başladı.

Berlusconi hükümeti deprem bölgesini iki yıl içinde yeniden inşa etmeyi planlıyor. Bölgeye yardımlar da sürüyor.

İtalyan Ligi de bu haftasonu oynanacak karşılaşmalardan elde edilecek gelirleri depremzedelere bağışlayacak.

MADONNA'DAN DEPREM KURBANLARINA BAĞIŞ
Depremde zarar gören Pacentro kentinin Belediye Başkanı Fernando Caparso, Amerikalı şarkıcı Madonna'nın, deprem kurbanlarına 500 bin dolar bağışta bulunduğunu söyledi.

Madonna'nın babaannesi ve dedesinin doğduğu Pacentro kentinin Belediye Başkanı Caparso, Associated Press ajansına verdiği demeçte, şarkıcının menajeri ile görüştüğünü Madonna'nın kente ve çevredeki bölgelere yardım etme çabalarından dolayı duygulandığını ifade etti.

Depremin merkez üssü olan L'Aquila'ya 100 kilometre uzaklıktaki Pacentro'da deprem hissedildi ancak fazla hasara neden olmadı. Caparso, bağışın büyük bölümünün depremden daha çok zarar gören bölgelere gönderileceğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...