İlişkili Haberler

İtalyanlar 1946’dan bu yana çift meclisli yasama sisteminin geçerli olduğu ülkede, parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu'nun yasama yetkilerini ciddi ölçüde törpüleyerek yasama sürecini hızlandırmayı hedefleyen anayasa referandumu için oy kullanacak.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada oy kullanma hakkına sahip kayıtlı 46 milyon 714 bin 950 seçmenin, yarın sabah yerel saatle 07.00 (TSİ 09.00) ile 23.00 (TSİ 01.00) saatleri arasında oy kullanabileceğini duyurdu.
Referanduma dair ilk sonuçların pazar gününü pazartesiye bağlayan gece gelmesinin beklendiği belirtildi.

Açıklamada yurtdışında ikamet eden ve oy kullanma hakkı bulunan kayıtlı 3 milyon 995 bin 42 İtalyan için de yaşadıkları yerdeki elçilik ve konsolosluklar aracılığıyla oy kullanma işleminin dün sona erdiği hatırlatıldı.

KAMPANYA SONA ERDİ

Ülke genelinde dün gece yarısı itibariyle kampanya dönemi sona erdi ve kesin seçim yasakları başladı. Kampanya döneminin son günü olması sebebiyle liderler de son mitinglerini gerçekleştirdi.

“Evet” kampanyasının lokomotifi Başbakan Matteo Renzi son mitinginde bu referandumda ülkenin gelecek 20 yılını oylayacaklarını belirterek “Gelecek 48 saat için de mücadele etmemiz gerek. Mücadele açık. Büyük bir iş yaptık” dedi.

Referandumda “Evet” çıkması durumunda ülkenin diktatörlüğe gideceği teziyle “Hayır” oyu çağrısı yapan muhalefeti eleştiren Renzi, referandumda başbakanlığın gücünü arttıran bir maddenin oylanmadığını ve bu eleştirilerin kendisini sinirlendirdiğini dile getirdi.

İSTİFA EDECEĞİ SÖZÜ VERMİŞTİ

Matteo Renzi kampanya döneminde bu reformu halk oylamasından geçiremezse istifa edeceğini söylemiş, daha sonra bunu kişiselleştirmekle hata yaptığını belirtmişti.

BERLUSCONİ DE HAYIR DİYECEK

Ana muhalefetteki "5 Yıldız Hareketi"nin lideri Beppe Grillo kampanya dönemindeki son mesajında Renzi’nin ülkeyi böldüğünü söylerken, bir diğer muhalefet partisi Forza Italia lideri Silvio Berlusconi ise seçmenlerini, “İtalya’da Renzi patronluğuna son vermek” için “Hayır” oyu vermeye çağırmıştı.

Kuzey Birliği Partisi lideri Matteo Salvini de “Hayır”ın kazanması halinde hemen seçime gidilmesi çağrısı yapmıştı.