İtalya'da G8 öncesi 36 gözaltı

İtalya'da düzenlenecek G8 zirvesi arifesinde, 36 gösterici gözaltına alındı.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.07.2009 - 15:36

İtalya'da G8 öncesi 36 gözaltı

İtalya'nın L'Aquila kentinde yarın başlayacak G8 zirvesi arifesinde, güvenlik birimleri ile küreselleşme karşıtı göstericiler arasındaki gerilimde tırmanış gözleniyor.

Liderlerin gelişi nedeniyle Roma ve zirvenin yapılacağı L'Aquila olağanüstü güvenlik önlemlerine sahne olurken, İtalyan güvenlik birimlerinin gözaltına aldığı gösterici sayısı 36'ya ulaştı.

Roma'da gözaltına alınan göstericiler arasında, 1 Polonyalı, Fransız ve İsviçreli, 2 Alman ve 4 İsveçli olmak üzere dokuz yabancı uyruklunun da bulunduğu açıklandı.

Başkent Roma'da Tiburtina ve Ostiense caddelerinde, ayrıca Tiber ırmağı civarında G8'i protesto girişiminde bulunan küreselleşme karşıtlarının lastik yakma ve çöp konteynırlarını ateşe verme girişimleri polisin müdahalesiyle karşılaştı.

G8 zirvesini protesto çerçevesinde, Roma'da iki üniversitede öğrencilerin dün başlattıkları işgal eylemi bugün de devam etti. Küreselleşme karşıtı göstericilerin bazılarının üniversite kampüslerinde birikmeleri de dikkati çekti.

L'Aquila kentinde ise güvenlik birimlerinin bugün yaptıkları kontroller sırasında, araçlarında sopa ve beyzbol sopası bulunan 5 Fransız vatandaşı hakkında suç duyurusunda bulunulduğu açıklandı.

Sayfa Yükleniyor...