İlişkili Haberler

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, ülkede geçen pazar yapılan anayasa değişikliği referandumundan ağır yenilgiyle çıktıktan sonra istifa eden Başbakan Matteo Renzi liderliğindeki koalisyon hükümeti yerine yeni hükümeti kuması için Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni’yi görevlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’de Cumhurbaşkanı Mattarella ve Gentiloni arasında gerçekleşen 50 dakikalık görüşmenin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Ugo Zampetti, “Cumhurbaşkanı Mattarella, hükümeti kurma görevini Paolo Gentiloni’ye vermiştir. Paolo Gentiloni de bu hakkı kendinde saklı tutarak görevi kabul etmiştir.” dedi.

Başbakan Matteo Renzi referandum sonrası istifa etmişti. 
Başbakan Matteo Renzi referandum sonrası istifa etmişti. 

Zampetti’nin ardından kısa bir açıklama yapan Gentiloni de kendisini bu göreve layık gördüğü için Cumhurbaşkanı'na teşekkür ederken, "Bu benim için bir başka onur vesilesi. Onur ve sorumluluk içinde görevimi yapmaya çalışacağım." ifadesini kullandı.

Görevinden ayrılan Başbakan Matteo Renzi’nin referandum sürecinde söz verdiği gibi kaybettiği için istifa ettiğini ve bu nedenle de yeniden hükümeti kurma görevini kabul etmediğini hatırlatan Gentiloni, “İstişareler, Renzi’nin tutarlılığının saygıyı hak ettiğini gösterdi. İstişareler, aynı zamanda yeni hükümet için sorumluluk paylaşılması gerektiğini de ortaya koydu.” diye konuştu.

Paolo Gentiloni, seçimle değil sorumlulukla göreve geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Parlamenter güçlerin yeni seçim yasasına yönelik işlerini kolaylaştırmanın yollarını arayacağız. İtalya’nın, vatandaşlarının haklarını garanti eden, uluslararası, sosyal, ekonomik konularla ve deprem bölgesinin sorunlarıyla kararlılıkla yüzleşen güçlü bir hükümete ihtiyacı olduğunun farkındayım. Görüşmelerim sonunda en kısa zamanda Cumhurbaşkanı’na bilgi vereceğim.”

Parlamentonun her iki kanadında en çok sandalye sayısına sahip olmasına karşın Gentiloni’nin partisi Demokrat Partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluğu bulunmuyor. Bu nedenle Gentiloni, muhalefet partilerini sorumluluk paylaşımına davet ederken, vakit kaybetmeden partilerle hükümet için istişarelere başladı.

Sosyal demokrat politika geleneğinden gelen 62 yaşındaki Paolo Gentiloni, 2006-2008 döneminde görev yapan Romano Prodi liderliğindeki koalisyon hükümetinde İletişim Bakanlığı yaparken, 31 Ekim 2014’te Federica Mogherini’nin AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi olmasıyla onun yerine Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmişti.

Hükümetin kurulması ve parlamentodan güven oyu alması durumunda Gentiloni'yi bekleyen konular arasında; seçim kanunundaki sorunlar, kredi kriziyle mücadele eden dünyanın en eski bankalarından Monte dei Paschi di Siena’ya çözüm bulunması, geçen ağustos ve ekim aylarında depremle sarsılan ülkenin orta bölgelerindeki depremzedelere destek ve ülkenin başta AB Konseyi ve G7 zirvesine ev sahipliği olmak üzere önemli uluslararası zirvelerde temsili bulunuyor.

Öte yandan, muhalefette yer alacağını istişareler sırasında belli eden 5 Yıldız Hareketi ve Kuzey Birliği Partisince, Gentiloni’nin hükümet kurmakla görevlendirilmesi eleştirilirken, bir an önce seçime gidilmesi çağrısı yinelendi.