İtalya Devlet Gizli Sırları İstihbarat ve Güvenlik Parlamenter Komitesi (COPASİR) Başkanı Giacomo Stucchi, terör örgütü IŞİD üyelerinin Avrupa’ya denizyolunu kullanarak geçme riskinin arttığını söyledi.

İtalyan haber ajansı AGI’ye açıklamalarda bulunan Stucchi, Libya’nın Sirte kentinin IŞİD'den kurtarılmasıyla işlerin değiştiğini belirterek, Libya’daki kaos durumu nedeniyle kimsenin ülkenin güneyine kaçmadığını, bu nedenle IŞİD militanlarının da güneye gitmek yerine denizyolu kartını kullanarak Avrupa’ya geçme kararı verebileceklerini ifade etti.

Bazı Libya kentlerinde Roma’ya yönelik tehdit içerikli duvar yazıları bulunduğunu anlatan Stucchi, bunların IŞİD’in son yıllardaki ve aylardaki propaganda çalışması olarak okunması gerektiğini kaydetti.

Stucchi, IŞİD’in "Batı ve Hristiyanlığın beşiği olan Roma'ya yönelik sembolleri devirmeyi hedeflediği" yorumunda bulundu.

BİR İMAM SINIR DIŞI

İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano da yaptığı açıklamada, dün terör ve radikal hareketlerle bağlantısı olduğu gerekçesiyle 49 yaşındaki Tunuslu bir imamın sınır dışı edilmesi kararnamesini imzaladığını bildirdi.

Alfano, son kararla 2015’in başından bu yana İtalya’dan 9 imamın aynı gerekçeyle sınır dışı edildiğini, bu sayının 2003’ten beri 27’ye ulaştığını bildirdi.