İtalyan istihbaratı ilk kez bir kadına emanet

İtalya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Elisabetta Belloni, İtalya’nın iç ve dış istihbaratından sorumlu kurumun başına getirildi. Ülkede bu göreve ilk kez bir kadın getiriliyor.

Haberler - NTV Haber 13.05.2021 - 16:24

İtalyan istihbaratı ilk kez bir kadına emanet

Şeyda Canepa/NTV Milano
 
İtalya Başbakanı Mario Draghi, İtalyan İstihbarat Güvenliği Departmanı (DİS) sorumlusu olarak Büyükelçi Elisabetta Belloni’yi görevlendirdi.

Böylece hükümette az sayıda kadın bakan bulunmasına dair yaşanan polemiklerden sonra ülke tarihinde istihbarattan sorumlu kurumun başına tarihte ilk defa bir kadın atandı.

36 yıldır Dışişleri Bakanlığı’nda çeşitli görevlerde bulunan Belloni kariyerinde kadın diplomat olarak bir çok ilke imza attı. Dışişleri Bakanlığı kriz ünitesi başına atanan ilk kadın, Dışişleri Bakanlığı kabinesi başında görev yapan ilk kadın ve en son tüm dünyada 300 temsilciliği bulunan İtalyan diplomasi ağını yöneten ilk kadın oldu.

Uluslararası alanda  diplomatik, ekonomik ve geniş çaplı olarak kurumsal alanlarda   olağanüstü bir ilişki ağına sahip olduğu vurgulanan Elisabetta Belloni kriz ünitesi başında görev yaparken Afganistan ve Irak’ta  gerçekleştirilen İtalyan rehineleri kurtarma operasyonlarında gösterdiği başarı ile hatırlanıyor. Belloni ayrıca 2004 yılında  Güneybatı Asya’da gerçekleşen Tsunami sonrası binlerce İtalyan vatandaşının kurtarma operasyonunda da gösterdiği performans ile büyük takdir görmüştü.

SADECE ERKEKLERİN GİDEBİLDİĞİ OKULDA OKUDU

Erkeklerin dünyası olan istihbarat servisi başına atanan ilk kadın olan Belloni  lise ögrenimini de aslında sadece erkeklerin gidebildiği bir okulda yaptı.

Başbakan Draghi gibi Roma’daki Cizvit Rahipleri’nin okulu İstituto Massimo’dan  mezun olan Belloni bu okula kabul ilk defa kabul edilen iki kız ögrenciden biri olmuştu.

SİYASİ PARTİ LİDERLERİ MEMNUN
 
2018 yılında ismi Cumhurbaşkanı adayı olarak da geçen Belloni’nin yeni görevi italyan siyasi parti liderleri tarafından da memnuniyetle karşılandı.

AMERİKAN MODELİ

İtalyan basını Draghi’nin Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi bir Ulusal Danışman modelini benimsediği ve Belloni ile yakın temas halinde çalişacağının altını çiziyor.

Elisabetta Belloni’nin  ayrıca Dışişleri Bakanı Luigi di Maio’nun göreve geldiğinden bu yana  Libya konusunda danişmanlığına başvurduğu en yetkin ve tecribeli isim olduğu belirtiliyor.

HAFTA SONU HARİÇ 24 SAAT ULAŞILABİLİR

2017 yılında hayatını kaybeden diplomat Giorgio Giacomelli ile evli olan Elisabetta Belloni’nin hafta arası sabahın ilk saatlerinden itibaren aralıksız çaliştığı, 24 saat ulaşılabilir olduğu ancak hafta sonu Toscana bölgesinde bulunan  kır evinde dinlenmeye çekildiği zaman tüm kontakları kapattığı bildiriliyor.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...