İtalyan komutan: Hükümet isterse ordu Libya'ya müdahaleye hazır

İtalya Kara Kuvvetleri Komutanı General Danilo Errico İtalyan hükümetinin istemesi durumunda ordunun Libya'ya müdahale etmeye hazır olduğunu söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 17.03.2015 - 17:12

İtalyan komutan: Hükümet isterse ordu Libya'ya müdahaleye hazır

Ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden Corriere della Sera'ya konuşan Kara Kuvvetleri Komutanı General Errico, "Her ne kadar diplomatik girişimler devam ediyor ve uluslararası uzlaşma yolu aranıyor olsa da ordu hükümet istediği takdirde Libya'ya müdahale etmeye hazırdır" dedi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin geçen hafta "terör örgütü IŞİD'e Libya'da şehirleri ele geçirmeden önce müdahale edilmesi gerektiği" şeklindeki açıklaması hatırlatılan ve olası bir müdahalenin çapının ne olacağı sorulan İtalyan komutan şunları söyledi:

"Henüz bir şey belli olmadan neyin gerekli olacağını söyleyemem. Eylemin biçimi görev tanımını, silahlanmayı, eğitimi, kuvvetlerin dağılımını belirleyecek. Bu, hükümetin tercihlerinin ve uluslararası konjonktürün nasıl şekilleneceğine de bağlı. Biz, bizden istenen şeyi yapmanın yolunu arayacağız."

General Errico, İtalya'nın Milano kentinde mayıs ayında başlayacak EXPO 2015 fuarı ve Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françis'in ilan ettiği, yıl sonunda Roma'da başlayacak olağanüstü kutsal yıl etkinlikleri için olası bir terörist saldırıya karşı kendilerinin de belirli sayıda askeri bu iki büyük etkinlik için görevlendirdiklerini açıkladı.

IŞİD'in Libya'dan kendilerine sıçrama endişesini taşıyan İtalyanlar bir süredir Libya'ya bir BM kararı doğrultusunda müdahale fikrini tartışıyor.

Sayfa Yükleniyor...