"İtalya 2 rehine için 12 milyon euro ödedi"

Suriye'de 5 ay önce rehin alınan iki İtalyan kadın yardım görevlisi serbest bırakıldı. İtalya'nın kadın yardım görevlilerini kurtarmak için El Nusra'ya 12 milyon euro ödediği ileri sürüldü.

16.01.2015 - 15:14

"İtalya 2 rehine için 12 milyon euro ödedi"

Perşembe günü serbest bırakılan iki kadın, Suriye'den Türkiye'ye geçti. Bu sabaha karşı Roma'ya varan 21 yaşındaki Greta Ramelli ve 20 yaşındaki Vanessa Marzullo'yu havaalanında İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni karşıladı.

İki İtalyan yardım görevlisi Ramelli ve Marzullo terörle mücadele davalarına bakan savcılara kaçırılmalarına ilişkin ifade verecek.

İki yardım görevlisinin nasıl serbest bırakıldıklarına ilişkin açıklama yapılmadı. Ancak Suriyeli muhaliflere ait olduğu iddia edilen bir Twitter hesabında, İtalya'nın Ramelli ve Marzullo'nun serbest bırakılması için 12 milyon euro ödediği belirtildi.

İtalyan yetkililer ise, fidye iddialarıyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

HÜKÜMETTEN YARDIM İSTEMİŞLERDİ

Bir yardım örgütü için çalışan iki kadın geçen Temmuz'da Halep'te El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi tarafından kaçırılmıştı.

İki İtalyan kadın iki hafta önce yayınlanan vıdeo kaydında İtalyan hükümetinden serbest bırakılmaları için yardım istemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...