İngiliz Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu Muhabiri Robert Fisk, Arap dünyasındaki muhalif gösterileri ele aldığı makalesinde 'Batı'nın iki yüzlü tavrına' dikkat çekti.

Fransız tarihçi Daniel Linderberg'in bu hafta yaptığı bir açıklamada doğruyu söylediğini vurgulayan Fisk, Linderberg'in "Gerçeği itiraf etmeliyiz. Çok sayıda entelektüel, derinlerde bir yerlerde Arap halkının yaradılıştan geri olduğunu düşünüyor" şeklindeki sözlerini aktardı. "Bunda yeni bir şey yok. İçten içe tüm Müslüman dünyasıyla ilgili hissettiklerimiz de böyle" diyen Fisk yazısına şöyle devam etti:

"Almanya Başbakanı Angela Merkel çok kültürlülüğün işe yaramadığını söyledi. Bavyera kraliyet ailesi üyesi olduğunu söyleyen biri de kısa süre önce bana Almanya'da çok fazla Türk olduğununu, çünkü Alman toplumunun bir parçası olmayı istemediklerini söylemişti."

TÜRKİYE EN MÜKEMMEL KARIŞIM
Türkiye'yi "Bugün İslam ve demokrasinin Orta Doğu'da bulabileceğiniz en mükemmele yakın karışımı" diye tanımlayan Fisk’ Batılı ülkelerin iki yüzlü tutumunu şu sözlerle anlattı:

"Buna karşın olan Türkiye'nin kendisi Avrupa Birliği'ne girip, Batılı uygarlığımızı paylaşmak istediğinde, umutsuzca, ne kadar ırkçı olduğuna bakmadan, Türkiye'nin tam üyeliğini önleyecek çareler arıyoruz. Bir başka deyişle, bizden uzak oldukları sürece, bizim gibi olmalarını istiyoruz."