'İyi eş, iyi baba ve iyi lider'

ABD'de 6 Kasım seçimleri öncesi Başkan Obama'nın yeniden başkan adayı gösterileceği Demokrat Parti Kongresi'nin ilk gününe "First Lady" Michelle Obama damga vurdu. Eşi, Başkan Obama'yı, "İyi bir eş, çocuklarıyla ilgilenen baba ve ulusun güvenebileceği lider" olarak tanımladı.

05.09.2012 - 10:52

'İyi eş, iyi baba ve iyi lider'

ABD'de 6 Kasım seçimleri öncesi Başkan Barack Obama'nın yeniden başkan adayı gösterileceği Demokrat Parti Kongresi ABD'nin Kuzey Carolina eyaletindeki Charlotte kentinde dün başladı. Kurultayın il gününe "First Lady" Michelle Obama damga vurdu.


Bayan Obama'yı, sahneye 3 çocuğu da orduda görev yapan bir anne çağırdı. Üç asker annesi kadın, geçtiğimiz yıl Michelle Obama'ya yeni yıl kartı gönderdiğini, karşılığında ise eşi ve kendisinin Beyaz Saray'a yemeğe davet edildiğini söyledi.

Sahneye alkışlar eşliğinde gelen Michelle Obama uzun süren alkışlar ve ismini anan tezahüratlarla karşılandı.

Konuşması sık sık alkışlarla ve sloganlarla kesilen, seyircilerin çoğu zaman ayakta alkışladığı Obama, konuşmasına kendi ve Barack Obama'nın ailesini anlatarak başladı.

'AMERİKAN RÜYASINA İNANIYORUZ'
Michelle Obama, kendi babası ile Obama'nın anneannesinin nasıl zorlu koşullarda, tüm sorunlara rağmen, çocuklarının geleceği için nasıl sıkı çalıştığını, Amerikan rüyasına inandıklarını dile getirdi.

Ailelerinin maddi koşullarının yüksek olmadığını ama kendilerine ''karşılıksız sevgi, minnet etme, alçak gönüllük ve herkese saygılı davranma'' gibi en önemli değerleri verdiklerini belirten Obama, kendisi ve Barack Obama'nın da bu değerler içinde büyüdüğünü söyledi.

"Bizim için ne kadar sıkı çalıştığımız önemli, ne kadar kazandığımız değil" diyen Bayan Obama, kendileri için hakkıyla kazanılmayan başarının başarı sayılmadığını dile getirdi.

ORTA SINIFA SESLENDİ
Orta sınıfa seslenen Michelle Obama, onların içinden geldikleri yaşamları, çektikleri zorlukları, çocukları için besledikleri hayalleri bildiklerini ve anladıklarını, aynı değer ve hayalleri paylaştıkları mesajını verdi.

'EŞİM DEĞİŞMEDİ'
Amerikan halkına seslenen "First Lady" Michelle Obama, eşi Barack Obama'nın 4 yıl önce başkan olarak seçtikleri aynı insan olduğunu, değişmediğini ve ona güvenebileceklerini söyledi.

'DEĞİŞİM ZOR VE BİR KEREDE OLMAZ'
Barack Obama'nın 2008 yılı kampanyasındaki sloganı ve vaadi olan ''değişim''den bahseden Michelle Obama, değişimin zor olduğunu ve bir kerede yapılamayacağını, ama bu yönde ilerlemeleri halinde sonunda mutlaka o değişimi gerçekleştireceklerini söyledi.

PARTİ PROGRAMI ONAYLANDI
Demokratik Parti Ulusal Kurultayı'nda delegelerce onaylanan parti programı, özellikle kürtaj hakları, eşcinsel evlilikler, sağlık reformu, devletin yaşlı ve emeklilere sunduğu sağlık destek programı Medicare ve vergiler gibi sosyal alanlarda Cumhuriyetçi Parti'nin geçen haftaki kurultayında kabul ettiği programdan keskin farklılıklar içeriyor.

Obama'nın, ''Hayata geçirilen işlerin daha bitmediği ve işi tamamlamak için bir 4 yıla daha ihtiyacı olduğu'' şeklindeki yaklaşımını yansıttığı gözlenen programda, ''Bugün, ekonomimiz yeniden büyüme gösteriyor, El Kaide 11 Eylül'den bu yana hiç olmadığı kadar zayıflamış durumda ve üretim sektörümüz 10 yılı aşkın süredir ilk kez büyüme kaydediyor. Ancak daha yapmamız gerekenler var ve dolayısıyla başladığımız işe devam etmek için tekrar bir araya geliyoruz'' ifadeleri kullanıldı.

'KUDÜS İSRAİL'İN BAŞKENTİDİR' İFADESİ ÇIKARILDI
Programın İsrail ile ilgili bölümünde ise, 2008 yılındaki programa göre bir değişiklik dikkati çekti. Partinin 2008 yılındaki programında, ''Kudüs, İsrail'in başkentidir ve öyle de kalacaktır'' ifadesinin, bu yılki programda kaldırıldığı görüldü. Programda, ''ABD Başkanı Obama ve Demokrat Parti'nin İsrail'in güvenliğine sarsılmaz bağlılığı'' vurgulandı ve İsrail'e yapılan güvenlik yardımlarının Obama'nın görevde olduğu süre içerisinde her yıl artırıldığına işaret edildi.

TÜRKİYE'NİN ADI BİR KEZ GEÇTİ
Demokrat Parti'nin programında Türkiye'nin adı, programın ABD'nin Avrupa için öngördüğü ''aşamalı uyarlanabilir yaklaşım'' adı verilen füze kalkanı projesinin anlatıldığı bölümde geçti.

ABD Başkanı Obama'nın, hem Avrupa'yı hem de ABD'yi İran ve başka yerlerden kaynaklanabilecek füze tehditlerine karşı koruyacak balistik füze savunma sisteminde ilerleme kaydettiğine işaret edilen programda, ''ABD ve Rusya'nın füze savunma konusunda işbirliği yapabileceğine inanıyoruz, ancak şunu da açıklıkla dile getirdik ki, (füze kalkanı) sistemimizde, Polonya, Türkiye ve Romanya'da konuşlandırmak suretiyle attığımız adımlardan başlayarak, yol almaya devam edeceğiz'' ifadesi kullanıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...