Japonya 'seks kölesi' yaptığı kadınlara tazminat verecek

Japonya, 2. Dünya Savaşı sırasında alıkoyarak Japon ordusuna ait genelevlerde 'seks kölesi' olarak çalıştırdığı Koreli kadınlara tazminat ödeyecek. Hayatta kalan kadınlar 90 bin dolar para alacak.

ntv.com.tr - AFP 25.08.2016 - 13:30

Japonya 'seks kölesi' yaptığı kadınlara tazminat verecek

Seul Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Japonya geçen ay 2. Dünya Savaşı'nde 'seks kölesi' olarak kullandığı kadınlara 1 milyar Japon Yeni tazminat ödeyecek.

Savaş sırasında Japon ordusuna ait genelevlerde çalışmaya zorlanan binlerce Koreli kadından sadece 46'sı hayatta. Bu kadınların her birine 90 bin dolar (yaklaşık 265 bin lira) tazminat ödenecek.

ORTAK VAKIF KURULMUŞTU

Güney Kore ve Japonya hükümetleri geçen ay ortak bir vakıf kurulmasını onaylamıştı. Seks kölesi yapılan Koreli kadınlar için kurulan vakfa aktarılacak olan paradan ayrıca hayatını kaybeden Koreli kadınların aileleri de 18 bin dolar alacak. İki taraf vakıf anlaşmasına vardıktan sonra Kore'de geniş çaplı protestolar düzenlenmiş ve vakfa karşı çıkılmıştı.

JAPONYA KARŞILIK BEKLİYOR

Japon tarihi için "Geri dönülemez" olarak kabul edilen anlaşmanın karşılığında Kore hükümeti başkent Seul'de bulunan Japonya Büyükelçiliği'nin önündeki seks kölesi kadınları temsil eden heykeli kaldırılması için mecliste bir oylama yapacak. Söz konusu heykelin ülkedeki Japon düşmanlığını temsil ettiği iddia ediliyor. Seul'de bulunan heykelin önünde her hafta çarşamba günü protestolar düzenleniyor.

2. DÜNYA SAVAŞI'NDAKİ SEKS KÖLELİĞİ

Japon ordusu tarafından 2. Dünya Savaşı'nda binlerce kadın ve kız çocuğu alıkonuldu. Orduya ait genelevlerde çalışmak için kaçırılan kadınlar ve kız çocukları çoğunlukla Japon ordusu tarafından işgal edilen Koreli, Çinli ve Filipinliler'den oluşuyordu.Kaç kişinin seks kölesi olarak çalışmaya zorlandığı konusunda büyük bir tartışma olsada ortalama rakamın 200 bin civarında olduğu belirtiliyor.

Genelevlerde sistematik bir şekilde tecavüze, şiddete ve işkenceye maruz kalan bu kadınların büyük çoğunluğu savaş bitmeden hayatını kaybetti. Bu kadınların bazıları Japon ordusu tarafından alıkonulurken bir kısmı da kaçırılıp orduya satıldı.

Sayfa Yükleniyor...