Japonya'da babalar için ezber bozan karar (Bakan babalık izni kullanıyor)

Gelenekçilikleriyle tanınan Japonya'da Çevre Bakanı Shinjiro Koizumi, ülkede çocuğu olan erkeklerin sadece yüzde 6'sının yararlandığı "babalık iznini" kullanmaya hazırlanıyor. Koizumi, bu tavrı ile topluma örnek olup annelerin yükünü azaltmak istiyor.

Haberler 15.01.2020 - 12:53

Japonya'da babalar için ezber bozan karar (Bakan babalık izni kullanıyor)
Temsili fotoğraf

Japonya siyasetinin parlayan yıldızı ve geleceğin olası liderleri arasında adı geçen Shinjiro Koizumi (38), son adımı ile yine gündem oldu.

Geçen yıl seçimden zaferle çıkan Abe hükümetinde Çevre Bakanı olarak göreve başlayan Shinjiro Koizumi'nın, ilk çocuğunun doğmasının ardından babalık izni kullanmaya hazırlandığı açıklandı. Yaklaşan doğumunun getireceği yükü eşine yıkmak istemeyen Koizumi, evde daha fazla iş üstlenmek istediğini söyledi. Japon toplumunun çocuk bakımı konusundaki tutumunun değişmesi gerektiğini ifade eden Koizumi, daha çok sayıda babanın evde daha fazla sorumluluk yüklenmesine izin verilmesi gerektiğini vurguladı.

EVDEN ÇALIŞACAK KABİNEDEN DESTEK ALACAK

İşini etkilememek kaydıyla babalık iznini kullanacağı kaydedilen Koizumi, bebeğinin doğumundan sonraki üç aylık dönemde çalışma saatlerini kısaltarak ve evden çalışarak toplam iki haftalık izin almayı planlıyor. Bu süre zarfında Koizumi'nin diğer hükümet üyelerinden görevleri konusunda yardım isteyeceği ifade ediliyor.

İZİN KULLANAN ERKEK NEREDEYSE YOK 

Geleneksel toplum yapısı ile bilinen Japonya'da, erkekler babalık izni kullanma hakkına sahip olsa da, çok az kişi bu haktan faydalanıyor. Çocuk bakımı ve ev işlerinin genelde kadınlara biçilen bir rol olarak öne çıkması son yıllarda kamuoyunda dillendirilen eleştirilerin başında yer alıyor. Japonya'da hükümetin verilerine göre, 2018'de yeni doğum yapan kadınların yüzde 80'inden fazlasının izin kullandığı belirtilirken, erkeklerin ise sadece yüzde 6'sının babalık izninden yararlandığı ifade ediliyor.

JAPONYA SİYASETİNİN YÜKSELEN YILDIZI 

Ağustos ayında Liberal Demokrat Parti'den bakan koltuğuna oturan 38 yaşındaki Koizumi, TV sunucusu Christel Takigawa ile evlenmişti. Çift Japonya'nın imrenilen çiftleri arasında yer alıyor. Ağustos ayında Liberal Demokrat Parti'den bakan koltuğuna oturan 38 yaşındaki Koizumi, TV sunucusu Christel Takigawa ile evlenmişti. Çift Japonya'nın imrenilen çiftleri arasında yer alıyor.

Başbakan Abe'nin Japon siyasetinin yükselen yıldızı olan Koizumi'yi son kabine revizyonunda çevre bakanı yapması, "halef seçimi" olarak değerlendirilmişti. Eski Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi'nin oğlu olan Shinjiro Koizumi'ye halk arasında büyük bir popüleriteye sahip olması nedeniyle geleceğin olası başbakanı olarak bakılıyor.

TÜRKİYE'DE DE BU HAKKI BİLEN ÇOK AZ

Sayfa Yükleniyor...