Japonya'da "geldikleri yere dönsünler" demek suç sayılacak

Japonya'da Kawasaki şehir meclisi, başka ülke ve bölgelerden insanlara yönelik ayrımcı söylem ve davranışları cezalandıran düzenlemeyi kabul etti. "Geldikleri yere dönsünler" demek 500 bin yene kadar para cezasına neden olabilir.

Anadolu Ajansı 12.12.2019 - 15:05

Japonya'da "geldikleri yere dönsünler" demek suç sayılacak

Japon haber ajansı Kyodo'da yer alan habere göre, yasal düzenleme, farklı kimlikteki insanlara ayrımcı söylem ve davranışlarda bulunanlara, cürmün tekrarlanması halinde 500 bin yene kadar para cezası verilmesini öngörüyor.

Yasayla, ırkçı hakaretler dışında azınlık mensuplarının geldikleri ülkeye sınır dışı edilmeleri gerektiğini söylemek, onları insandan farklı bir şeye benzetmek ve onlara fiziksel saldırıda bulunulmasını teşvik etmek "nefret suçu" kapsamına alınıyor.

Düzenleme, şehir yönetimine yasayı ihlal edenlere uyarı ve tekrar edenlere kanuni emir yazısı gönderme, uyarı ve emirleri dikkate almayanlara dava açma, isim ve adreslerini açıklama yetkisi veriyor.

Yasa, ülkede nefret suçlarına ceza yaptırımı getiren ilk düzenleme oldu.

1,5 MİLYON KORELİ YAŞIYOR

1,5 milyon Koreli göçmenin yaşadığı Kawasaki şehri, Tokyo ve çevresindeki en geniş azınlık toplululuğa ev sahipliği yapıyor.

Japonya'da ulusal meclis 2016 nefret suçlarına ilişkin bir yasa kabul etmişti, ancak yasa suçu önlemek için yeterli yatırım içermediği gerekçesiyle eleştirilmişti.

Sayfa Yükleniyor...