Japonya'da şimdi de nükleer alarm

Büyük depremin ardından iki nükleer santralden gelen tehlike sinyali ortadan şimdilik kalktı.

13.03.2011 - 10:18

Japonya'da şimdi de nükleer alarm

Deprem ve ardından oluşan tsunami ile tarihinin en büyük yıkımlarından birini yaşayan Japonya'da nükleer alarm verilmiş durumda.


Dün gün boyu gözler Fukujima ve Onagawa'daki nükleer santrallerdeydi.

Soğutma sistemlerindeki arıza nedeniyle santral bölgelerinde yüksek oranda radyoaktivite saptandığı açıklamalarını, ilerleyen saatlerde seviyenin düştüğü bilgileri izledi.

Japon yetkililerin, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna, Onagawa nükleer enerji santrali sınırları içinde radyoaktivite seviyesinin normale döndüğünü bildirdiği belirtildi.

Uzmanlar nükleer enerji santralinin çekirdeğinde ortaya çıkacak tam bir erimenin uranyum ve tehlikeli yan ürünlerin, ciddi sağlık riskleri oluşturabilecek ölçüde çevreye yayılacağına dikkati çekiyor.

Fukujima bölgesinin soğutma sistemlerinden arıza tespit edilen nükleer santrallerin 30 kilometre yarı çapını kapsayan alandaki 170 bin kişi bölgeden tahliye edildi.

Santrallerdeki durumla ilgili yaptığı açıklamada ''Japonya 2. Dünya Savaşı'ndan beri en ciddi krizini yaşıyor'' diyen Başbakan Naoto Kan, bir başka soruna da dikkat çekmiş ve santrallerin faaliyetlerin durmasına bağlı olarak büyük çaplı elektrik kesintisi riski bulunduğu uyarısı yapmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...