Çin ve Japonya, ihtilaflı adalar meselesi yüzünden son günlerde artan tansiyon nedeniyle bakan yardımcısı düzeyinde görüşmelerde bulunma kararı aldı. Japonya, Dışişleri Bakan Yardımcısı Çikao Kavai'yi, Çin'le ihtilaflı adaları görüşmek üzere Pekin'e gönderdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, yaptığı açıklamada Çin tarafının Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Çıkao Kavai ile bugün ve yarın görüşmelerde bulunulacağını belirtti.

Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Cang Cıjün'ün Çin tarafı adına Kavai ile görüşeceği ve görüşmelerde başta ihtilaflı adalar konusu ve ikili ilişkilerin masaya yatırılacağı açıklandı.

Hong, görüşmelerde Çin'in "Diaoyü adaları meselesinde" Çin'in duruşunu yineleyeceğini ve Japon tarafına "yanlışını düzeltmesi ve ilişkileri geliştirme çağrısı" yapacağını söyledi.

ÇİN ADALARI İZLEYECEK
Çin, ayrıca, adaları 2015 yılı itibariyle insansız hava araçları ile gözetlemeyi planladığını bildirdi.

Çin Devlet Okyanus İdaresi sözcüsü Li Mousheng, insansız hava araçları konuşlandırma kararının dün başarılı geçen insansız hava araçları testinin ardından alındığını belirtti.

Mousheng, kararla ilgili ayrıntı vermedi ancak resmi Çin medyası 2015 yılı itibariyle insansız hava araçları ve takip merkezlerinin faaliyete geçeceğini duyurdu.

Çin ve Japonya arasındaki gerginlik, Doğu Çin Denizi'ndeki ihtilaflı insansız adaların bir bölümünün, Tokyo hükümetince Japon bir aileden satın aldığını duyurması üzerine artmıştı.