Japonya'dan Pearl Harbor’a ilk ziyaret

ABD’nin 2. Dünya Savaşı’na dahil olmasına sebep olan Pearl Harbor Saldırısı'nın 75. yıldönümünde Japonya Başbakanı Shinzo Abe, olayın yaşandığı Hawaii’yi ziyaret edecek.

Haberler - Reuters 05.12.2016 - 15:36 | Son Güncelleme : 05.12.2016 - 15:38

Japonya'dan Pearl Harbor’a ilk ziyaret

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, görevini devredecek olan ABD Başkanı Barack Obama’yı ziyaretinde, 26 ve 27 Aralık tarihlerinde 2. Savaşı’nın en önemli olaylarından Pearl Harbor saldırısının gerçekleştiği Hawaii adalarını ziyaret edeceğini açıkladı.

1941 yılında Amerikan deniz üssünün bombalandığı saldırıdan sonra ilk kez bir Japon lider bölgeyi ziyaret etmiş olacak.

Barack Obama, Mayıs ayında gerçekleşen Japonya seyahatinde 1945 yılında atom bombasının atıldığı Hiroşima’yı ziyaret eden ilk ABD lideri olmuştu.

Abe gazetecilere “Pearl Harbor’ı Başkan Obama ile beraber ziyaret edeceğim. Bu savaşın kurbanlarının anılacağı bir ziyaret olacak. Dünyaya savaşın yarattığı yıkımın tekrarlanmaması gerektiğini hatırlatmak istiyorum” açıklamasında bulundu.

Japon torpidolarının ve bombardıman uçaklarının gerçekleştirdiği saldırı ABD’nin 2. Dünya Savaşı’na katılmasına, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombaları ise Japonların savaştan çekilmesine sebep olmuştu.

Sayfa Yükleniyor...