İlişkili Haberler

Japonya'nın başkenti Tokyo'nun 350 kilometre batısında yer alan Takahama Nükleer Santrali'nin 3 ve 4. nolu reaktörleri mahkeme kararıyla kapatıldı. 

Kapatmanın gerekçesi olarak reaktörlerin güvenlik standartlarını karşılamaması gösterildi.

Kararın ardından Japonya’da aktif olarak çalışan nükleer santral sayısı 2’ye düşmüş oldu.

Fukuşima’da yaşanan nükleer felakettin 5. yıldönümüne günler kala Japon mahkemesinin bu kararı, nükleer enerjiye geri dönüş yapmak için mücadele eden Japonya Başbakanı Şinzo Abe’ye darbe olarak nitelendirildi. 

STANDARTLAR YÜKSELTİLDİ

2011 yılında Japonya’da yaşanan 9.0 büyüklüğündeki depremden sonra Fukuşima Nükleer Santral’inde bulunan 4 reaktörden 2’si ağır hasar görmüş ve hasarlı reaktörlerde sızıntı meydana gelmişti.

Fukuşima felaketinden sonra Japonya’da, nükleer santrallerde uygulanan güvenlik standartları en üst düzeye çıkartıldı. Yüksek güvenlik standartlarına uymayan santraller ise kapatıldı.

Japonya'da Mart 2011'deki Fukuşima felaketinin ardından güvenlik testleri ve onarım nedeniyle devre dışı kalan 48 reaktörden sadece Kagoşima eyaletindeki Sendai nükleer santralinde bulunan iki santralin yeniden faaliyete geçmesine onay verilmişti.

“OLDUKÇA ÜZÜCÜ”

Kapatılan reaktörlerin işletmesini yapan Kansai Electric şirketi tarafından yapılan yazılı açıklamada karara saygı duyduklarını ama kararın oldukça üzücü olduğu yorumu yapıldı. Açıklamada temyize başvuracakları da belirtildi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe kapatılan nükleer santrallerin bir an önce ekonomiye kazandırılmasını savunuyor.  
Japonya Başbakanı Şinzo Abe kapatılan nükleer santrallerin bir an önce ekonomiye kazandırılmasını savunuyor.  

BAŞBAKAN KAPATMALARA KARŞI

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Fukuşima'da yaşanan felaketten ötürü artan nükleer santral kapatmalarına karşı çıkıyor.

Abe, Japonya'nın enerji ihtiyacını karşılamak için nükleer santrallerin gerektiği konusunda ısrarcı. 

Başbakanın bu tutumuna karşı Fukuşima'nın sebep olduğu felaketler halen Japon halkının hafızasında önemli bir yer ediniyor.

DENETLEME KURULU BAĞIMSIZ

Japonya'da Fukuşima'dan sonra bağımsız bir Atom Denetleme Kurulu oluşturulmasına karar verildi. Kurulun bağımsız yapısı siyasi ve ticari baskılardan etkilenmeden kararlar alabilmesini sağlıyor