ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, 8 Kasım 2016’da yapılacak başkanlık seçimleri için Demokrat Parti’den aday olmayacağını açıkladı.

Biden’in açıklaması, Hillary Clinton’un adaylığına sıcak bakmayan Amerikalı demokratları düş kırıklığına uğrattı ancak aynı zamanda Clinton’un başkanlık yarışındaki konumunu da güçlendirdi.

Joe Biden, 2016 başkanlık yarışında aday olmayacağını, Beyaz Saray’ın Gül Bahçesi’nde açıkladı.

Biden, açıklamasından önce, Başkan Barack Obama’ya Gül Bahçesi’ni kullanmak için verdiği fırsattan dolayı teşekkür etti.

Biden Beyaz Saray'da, Barack Obama ve eşi Jill'in yanında yaptığı açıklamada, “Aday olmayacağım ama, sessiz de kalmayacağım” diye konuştu.

CLINTON VE SANDERS'TAN ÖVGÜ DOLU SÖZLER

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimi için Demokrat Parti'den aday adayı olmayacağını açıklamasının ardından aynı partiden yarışan Hillary Clinton ve Bernie Sanders, Biden hakkında övgü dolu açıklamalar yaptı, Cumhuriyetçi Parti'nin aday adayı Donald Trump ise "Clinton ile yarışmayı tercih edeceğini" ifade etti.

Biden'ın bugün ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Jill Biden ile Beyaz Saray'da başkan aday olmayacağını açıklamasından sonra Hillary Clinton, sosyal medyadan mesaj yazdı.

Demokrat adaylar arasında anketlerde önde giden Clinton, Twitter'daki mesajında, "Başkan Yardımcısı iyi bir dost ve harika bir insan. Her zaman kendisinin iyimserliğinden ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye olan inancından ilham aldım" ifadesini kullandı.

Demokratların diğer aday adayı Bernie Sanders ise "iyi dostum" dediği Biden'ın kendisi, ailesi ve ülke için en iyi olacağını düşündüğü kararı aldığını belirtti. Sanders, "Karşı karşıya olduğumuz krizler hakkında kendisiyle çalışmak için sabırsızlanıyorum" dedi.

Cumhuriyetçi Parti'den başkanlık için yarışan ve son kamuoyu yoklamalarında partisindeki adaylar arasında önde görünen Donald Trump ise Joe Biden'ın hem kendisi hem ailesi için doğru kararı verdiğini belirtti.

Twitter'daki hesabından konuyu değerlendiren Trump, "Kendi adıma Hillary Clinton ile yarışmayı tercih ederim çünkü Hillary'nin geçmişi çok kötü" diye yazdı.