John Kerry: 1 Haziran'da tekrar başlayacak

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun rejimin ablukası altındaki bölgelere insani yardımı tekrar başlatma tarihi olarak, 1 Haziran'ı belirlediğini açıkladı.

Anadolu Ajansı 17.05.2016 - 21:02

John Kerry: 1 Haziran'da tekrar başlayacak

Suriye'de ateşkesin yeniden tesis edilmesi, abluka altındaki bölgelere insani yardımların ulaştırılması ve siyasi geçiş sürecinin hızlandırılması amacıyla, Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen "Uluslararası Suriye Destek Grubu" toplantısının ardından, ortak açıklama yayınlandı.

Ortak açıklamayı okuyan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye'de abluka altındaki bölgelere insani yardımın 1 Haziran itibariyle yeniden başlatılacağını bildirdi.

Karadan yardımların yapılması engellenirse, bu bölgelere havadan  gerekli yardımı yapacaklarını vurgulayan Kerry, bu yardımların ulaştırılmasını engellemeye çalışanlara uluslararası baskının uygulanacağını ifade etti.

 Kerry, ayrıca uluslararası baskının fark gözetmeden güç kullanımına giden Suriye ordusuna da uygulanacağını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, toplantıda diplomatların, bütün tarafların DAEŞ'ten ve El Kaide'nin Suriye'deki kolu El Nusra'dan uzak durmaları gerektiği konusunda çağrıda bulunduğunu belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de Esed'in artık çekilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu ülke için Esed'li sağlam bir geleceğin mümkün olmadığını savundu.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un eş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, 20 ülkeden ve 4 uluslararası örgütten 24 temsilci katıldı.

Sayfa Yükleniyor...