Juan Guaido'dan orduyla darbe görüşmesi itirafı

Venezuela'da siyas krizi derinleşiyor. Kendini Geçiçi Devlet Başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guaido, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun devrilmesine destek almak için orduyla gizli görüşmeler yaptıklarını söyledi.

NTV Haber 31.01.2019 - 20:17

Juan Guaido'dan orduyla darbe görüşmesi itirafı

Venezuela sokakları yine hareketliydi. Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu protesto için ülke genelinde birçok kentte gösteriler düzenlendi. On binlerce kişi sokaklara döküldü.

Kendini Geçici Devlet Başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guaido, başkent Caracas'ta doktorların düzenlediği protestoya katıldı.

Juan Guaido, Amerikan New York Times gazetesi için kaleme aldığı makalesindeyse Maduro'nun devrilmesine destek almak amacıyla orduyla gizli görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Guaido, makalesinde "Ordu'nun Maduro'dan desteğini çekmesi, hükümet değişiminde hayati önemde ve silahlı kuvvetlerin çoğunluğu, ülkenin son dönemde çektiği sancılarin katlanılamaz olduğunda hemfikir." dedi.

Makalede ayrıca, muhalefetin "İnsanlığa karşı suçlardan hüküm giymemiş" tüm ordu mensuplarına af önerdiği de belirtildi.

Ancak ordu, Devlet Başkanı Nicolas Madoru'nun arkasında durmayı sürdürüyor. Maduro, sık sık kışlaları ziyaret ederek askerlere hitap ediyor.

Maduro, Amerikan halkına da seslenerek yalanlara kanmamalarını istedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ise sosyal medya hesabından hiçbir ülkenin Venezuela ile altın ve petrol ticareti yapmamasını istedi.

Avrupa Parlamentosu'ndaysa Juan Guaido'yu Venezuela'nın "meşru geçici başkanı" olarak tanıyan bir karar kabul edildi.

Bağlayacılığı olmayan kararda Avrupa Birliği ve Avrupa Birliği üyesi devletlerden de Guaido'yu resmen başkan olarak tanımaları istendi.

Sayfa Yükleniyor...