K. Afrika kendini yakıyor

Tunus'ta bir seyyar satıcının kendini yakması ile başlayan eylemlerin Devlet Başkanı Ben Ali'yi koltuğundan etmesinin ardından Kuzey Afrika'da birçok kişi kendini yakmaya teşebbüs ediyor.

18.01.2011 - 14:04

Tunus'ta Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin kaçmasıyla sonuçlanan isyan, geçen ay üniversite mezunu bir seyyar satıcının aracına el konulması sonucu, gencin kendisini yakması üzerine başlamıştı.

Yine Kuzey Afrika ülkeleri olan Mısır ve Cezayir'de de benzer olaylar meydana geliyor.

Son olarak Kahire'de bir kişinin daha kendini ateşe verdiği bildirildi. Bir güvenlik yetkilisi, parlamento binası yakınında kendini yakma eylemi yapan kişinin avukat olduğunu belirtti, ancak eylemin nedeni konusunda bilgi vermedi.

Mısır'da dün de kötü yaşam koşullarını protesto etmek isteyen bir kişi, parlamento yakınlarında üzerine benzin dökerek kendini ateşe vermişti.

Cezayir'de ise Tunus sınırı yakınlarındaki El Ued bölgesinde 36 yaşında bir işsiz kendini ateşe verdi.

Cezayir gazetelerinde yer alan habere göre, 6 çocuk babası işsiz, iş ve konut istemek için geldiği bölge meclisi binasında, üzerine benzini dökerek yaktı.

Bölge meclisi başkanı tarafından kurtarılan eylemcinin El Ued hastanesi reanimasyon servisine kaldırıldığı belirtildi.

Cezayir'de 6 ve 9 Ocak tarihlerinde hayat pahalılığı ve yaşam koşullarını protesto gösterilerinde çıkan olaylarda 5 kişi ölmüş, 800 kadar kişi yaralanmıştı.

Moritanya'da da benzer bir eylem meydana gelmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...