Kuzey Kore'nin Güney Kore ile tüm ilişkilerini keseceğini açıklamasından sonra, yarımadada gerilim son on yılın en yüksek seviyesine çıktı. Kuzey Kore orduları da alarma geçirildi.

İlişkili Haberler


Teknik olarak hala savaş halinde bulunan iki ülke arasındaki gerginlik, uluslararası soruşturma komisyonunun, Güney Kore savaş gemisinin Kuzey Kore denizaltısından atılan bir torpido ile battığını açıklaması ile arttı.

26 Mart'ta Kuzey Kore deniz hududu yakınlarındaki Baengnyeong adası açıklarında batan gemide 46 Güney Koreli denizci ölmüştü.

Pyongyang'ın dün geç saatlerdeki açıklaması, Güney Kore'nin askeri harekat dışında alabileceği en sert tedbirleri uygulamaya başlamasından saatler sonra geldi.

Güneyin tedbirleri propaganda savaşının tekrar başlatılması, ticaretin kesilmesi ve Kuzey'in kargo gemilerinin yasaklanmasını içeriyor.

2013'E KADAR TÜM İLİŞKİLER KESİLDİ
Kuzey Kore Barışçıl Yeniden Birleşme Komitesi, yaptığı açıklamada, Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak'ın görev süresi 2013 başında dolana kadar bu ülkeyle tüm ilişkileri keseceğini bildirdi.

Açıklamada ayrıca, Kuzey Kore'nin sınır kasabası Kaesong'daki sanayi bölgesinde çalışan Güney Koreli görevlilerin işten çıkarılacağı ve Güney Kore gemi ve uçaklarının toprakları üzerinden geçmesinin yasaklanacağı duyuruldu.

Sarı Deniz'de batan Güney Kore gemisi Cheonan'da, 46 denizci ölmüştü. Uluslararası bir raporda gemiyi Kuzey Kore'nin batırdığını açıklanması iki ülke arasında krize neden olmuştu.
Sarı Deniz'de batan Güney Kore gemisi Cheonan'da, 46 denizci ölmüştü. Uluslararası bir raporda gemiyi Kuzey Kore'nin batırdığını açıklanması iki ülke arasında krize neden olmuştu.

BU DAHA İLK AŞAMA
Güney'in psikolojik savaşına karşı saldırıya geçeceğini bildiren Pyongyang, bunların, Seul'e karşı aldığı cezai tedbirlerin "ilk aşaması" olduğunu belirtti.

Gemiyi batırdığı iddiasını kabul etmeyen Kuzey Kore, misillemenin savaş çıkmasına yol açacağı uyarısında bulunmuştu.

İLİŞKİLER İKİ YILDIR GERGİN
Bu arada Güney Kore ordusu bugün, Kuzey Kore askerlerinin olağanüstü hareketi olduğu yönünde işaret bulunmadığını bildirdi.

Güneydeki bir izleme ajansı, Kuzey Kore lideri Kim Jong İl'in orduya savaşa hazır olma emri verdiğini iddia etmiş, ancak bu haber de Güney Kore yetkililerince doğrulanmamıştı.

İki ülke arasında Koesong sanayi bölgesi dışında pek ekonomik ilişki bulunmuyor. İki ülke arasındaki ilişkiler, Güney'in muhafazakar başkanı Lee Myung-bak'ın 2008'de iktidara gelmesinden sonra bozulmuştu.

Yine de siyasi uzmanlar, iki Kore'nin aralarındaki mevcut gerginliği savaşa döndürmesini pek ihtimal dahilinde görmüyor.

Güney Kore, geminin batmasıyla ilgili olarak Kuzey Kore konusunun BM Güvenlik Konseyine getirilmesini istiyor.

ABD GÜÇ GÖSTERİSİNE YARDIM EDECEK
Bu arada ABD ve Güney Kore, Kore yarımadası açıklarında iki tatbikat yaparak Kuzey Kore'ye karşı güç gösterisinde bulunmayı planlıyor. ABD'nin Güney'de 28 bin 500 askeri bulunuyor.

İki ülke, 1950-53 Kore savaşından sonra barış anlaşması imzalamadıkları için teknik olarak savaş halinde bulunuyor.