Kabe'de vinç kazası

Kabe'de genişletme çalışmaları sırasında bir vinç, şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle hacı adaylarının üzerine düştü. Kazada ölenlerin sayısının 107'ye yükseldiği, 238 kişinin yaralandığı öğrenildi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı - DHA 13.09.2015 - 12:08

Kabe'de vinç kazası

Kabe'de meydana gelen kazada 107 kişi yaşamını yitirdi, 238 kişi yaralandı. Ölenler arasında 7, yaralılar arasında ise 19 Türk hacı adayı var. 

Yaralılar ambulanslarla hastanelere taşındı. Çok sayıda hacı adayı Kabe'den tahliye edildi. Olay sırasında Mekke'de fırtına ve yoğun yağışın olduğu ve vincin bu nedenle düştüğü belirtiliyor. 

7 TÜRK HACI ADAYI HAYATINI KAYBETTİ

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, Mescid-i Haram'da vincin devrilmesi sonucu, İstanbul kafilesinden Kadir Gökmen ile Ramazan Özmen, özel bir tur şirketi ortaklarından Şükrü Karatepe, ticari vizeyle kutsal topraklara gelen Süleyman Eskiler, Belçika'dan gelen Yusuf Alcı ile hacı adaylarından Metin Yazgan ve Erol Karaağaçlı'nın hayatını kaybettiğini bildirdi.

19 TÜRK HACI ADAYININ KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Yaralanan 19 Türk hacı adayının isimleri beli oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, kazada yaralanan Türk hacı adayların isimleri şöyle:

"Mehmet Ali Ünal, Nurettin Günaydın, İrfan Okullu, İsa Sarak, Feride Karaağaçlı, Hasan Yoldaş, Cennet Kavaş, Mehmet Türkmen, Safiye Yıldız, Habib Barlalı, Yusuf Emsal, Husam İ. Wahheol, Refiye Öret, Abdullah Öresin, Abdulgazi Savaş, Zeki Eldem, Mustafa Boz, Mehmet Aslantaş ve Abdullah Üresin."

Yaralıların birçoğunun taburcu edildiği öğrenildi.

İŞTE KAZA ANININ GÖRÜNTÜLERİ...

Suudi Arabistan 4 yıl önce Kabe'de alan büyütme çalışmalarına başlamıştı. Gece gündüz devam eden çalışmalarda son safhaya gelinmişti. 

Bu sayede daha önce 2.5 milyon kişinin tavaf edebildiği Kabe'de aynı anda 3.5 milyon kişinin ibadet edebilmesi amaçlanıyordu.

Sayfa Yükleniyor...