Yunanistan'a kaçan askerler: Komutanlarımızın emirlerine itaat ettik

Helikopter ile Yunanistan'a kaçan askerler ifadelerinde, "Biz birşey bilmiyorduk; komutanlarımızın emirlerine itaat ettik" dedi.

NTV Haber 17.07.2016 - 12:15

Yunanistan'a kaçan askerler: Komutanlarımızın emirlerine itaat ettik

Yunan polisi tarafından gözaltına alınan askerler bu sabah saat 9.30’da savunmalarını üstlenen kadın avukat Vasiliki Marinaki eşliğinde savcılığa sevkedildi.

Savcılığa sevkedilen 3 binbaşı, 3 yüzbaşı ve 2 astsubay İstanbul’da, Türk Hava Kuvvetleri'nde görev yaptıklarını belirtti.

Askerler polis ve savcıya verdikleri ifadelerinde, “Biz bir şey bilmiyorduk, komutanlarımızın emirlerine itaat ettik. Biz İstanbul dışında iki helikopterle iniş yaptık, yaralı taşımakta olduğumuz bir anda bize ateş etmeye başladılar. Çatışma vardı, yaralananları, öldürülenleri görüyorduk. Bizi de öldüreceklerini sandık. En yakın havaalanı Dedeağaç Havaalanı'ydı. Oraya doğru hareket etmeye karar verdik” dedi.

Savcıya sevk edildikleri sırada elleriyle yüzlerini kapatan 8 asker, siyasi sığınma talebinde bulundu. Ülkeye resmi belgesiz giriş yapmak ve de Türkiye ile Yunanistan arasındaki dostane ilişkileri bozmak suçlamalarıyla karşı karşıya olan askerlerin sığınma taleplerinin incelenme süresinde Feres Polis Müdürlüğü’nde tutuklu kalacakları belirtildi.

Yunanistan’a kaçan 8 Türk askerini taşıyan "Black Hawk" tipi helikopteri geri getirecek mürettebatı taşıyan bir Türk helikopteri dün akşam saat 22.00’de Dedeağaç’ın Dimokritos Havaalanı'na iniş yaptı. Türk ekibinin yaptığı kontrolden sonra saat 23.30’da iki helikopter İstanbul’a dönmüştü.

Darbe girişi sırasında bir grup asker helikopterle Yunanistan'a geçmişti. Yunanistan makamlarına teslim olan ve sığınma hakkı talep eden 3 binbaşı, 3 yüzbaşı ve 2 başçavuş Yunan makamları tarafından tutuklanmıştı.

Dedeağaç polis merkezindeki sorgusunda askerler, darbeyle ilgilerinin olmadığını, helikopterle yaralı taşıdıklarını iddia etmişti.

Türkiye gibi darbe geçmişi olan Yunanistan'ın askerlerin sığınma talebini reddetmesi ve askerleri Türkiye'ye iade etmesi bekleniyor.

Kaçan 8 askerin götürdüğü helikopter ise, Türkiye'den giden askeri heyete teslim edildi.

Sayfa Yükleniyor...