Kaddafi’ye bağlı güçler uzun süre isyancılar tarafından püskürtüldükten sonra dün ilk kez bir kentin denetimini ele geçirmişlerdi. Başkent Trablus’un yakınlarındaki Zaviye kentine girenKaddafi güçleri isyancılara karşı düzemledi saldırılara bugün de devam ediyor.

Ülkenin doğusundaki muhalif mevziler hükümet güçlerinin Akdeniz'deki hücum botları tarafından hedef alındı. Muhaliflere katılan Albay Beşir Abdülkadir, donanma gemilerinin kullanılıp kullanılmadığını bilmediklerini ancak denizden bombardıman düzenlendiğini söyledi.

Ağır silahların kullanıldığı karşı saldırı yüzünden, muhalifler doğu kıyısında ilerleyişlerini durdurmak zorunda kaldı. Bir yönetim karşıtı, stratejik Bin Cevad kentine kadar geldiklerini, ancak hücum botlarının saldırısı yüzünden geri çekilmek zorunda kaldıklarını anlattı.

RAS LANUF YİNE BOMBALANDI
Diğer yandan petrol kenti Ras Lanuf'un doğusunda direnişçilerin mevzileri de yeniden bombalandı. AFP muhabiri, Libya hava kuvvetlerine ait bir bombardıman uçağının alçak uçuş yaptığını, ardından bölge üzerinde yoğun bir duman görüldüğünü aktardı.

Aynı kaynak, atılan bombanın çöle düştüğünün sanıldığını, ölen ya da yaralanan olup olmadığı hakkında bilgiye henüz ulaşamadığını belirtti.

Direnişçilerden Izzeddin Şeyhi ise bombalardan birinin sivillere ait bir eve isabet ettiğini, bombardımanın denizden yapılmış gibi göründüğünü söyledi. Bu kaynak da Ras Lanuf üzerinde bir savaş uçağının görüldüğünü kaydetti.