‘Kaddafi 10 bin kişiyi öldürdü’

Fransız Le Figaro gazetesi Libya lideri Kaddafi’nin son 3 ayda 10 binden fazla Libyalının ölümüne neden olduğunu, sokakta yargısız infaz, yağma ve kadınlara tecavüz emri verdiği iddia etti.

‘Kaddafi 10 bin kişiyi öldürdü’

Fransa'da iktidara yakın Le Figaro gazetesinde bugün manşetten yayımlanan bir haberde, Muammer Kaddafi'nin ülkesine "insanlık dramı" yaşatmakta olduğu dile getirildi.

Gazete haberini Fransız diplomatik kaynaklarına dayandırdı. Haberde, rejimden kaçanların ifadeleri, insan hakları örgütlerinin raporları, Libya'daki diplomatik misyonların gözlemleri ve Batı ülkelerinin istihbarat birimlerinin verileri temelinde Kaddafi rejiminin son 3 ayda yaklaşık 10 bin kişinin ölümünden sorumlu olduğu savunuldu Le Figora ayrıca, Libya hükümetinin 20 bin kişiyi tutuklattığı, gece baskınları düzenlediği ve sokakta yargısız infaz, yağma ve kadınlara tecavüz emri verdiği iddia edildi.

Başkent Trablus'ta insanların NATO uçaklarına karşı canlı kalkan olarak kullanıldığının kaydedildiği haberde, hapisteki adi suç mahkumlarının serbest bırakılıp polis ve askere yardımcı güç olarak devreye sokulduğu da not edildi. Haberde, Libya'da toplu mezarların ortaya çıkmaya başladığı da aktarılıyor.

‘KADDAFİ’NİN SONU GELDİ
Fransız diplomatik kaynaklarının Kaddafi'nin "sonunun geldiğini" ve bunun "bir zaman meselesi" olduğunu söylediklerini de aktaran gazete, bununla birlikte kesin bir tarih verilmekten kaçınıldığını belirtti.

Fransız basınında geçtiğimiz günlerde, Fransa'nın Libya'ya yönelik askeri operasyonların Ramazan başlamadan bitmesinden yana olduğuna dair haberler çıkmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...