Kaddafi ABD'de çadır kurmayacak

ABD'yi gelecek ay sonlarında ziyaret etmeyi planlayan Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, New Jersey'de Bedevi çadırı kurmamayı kabul ettiği bildirildi.

Anadolu Ajansı 29.08.2009 - 14:20

Steve Rothman adlı bir Amerikalı parlamenter, "Muammer Kaddafi'nin New Jersey'deki Engelwood'a gelmekten vazgeçmesinden çok mutlu olduğunu" belirterek, Kaddafi'nin orada bulunmasının Engelwood halkı ve Libyalı diplomatlar açısından güvenlik sorunları yaratacağını söyledi.

Rothman, halkın kaygılarını gözönünde bulundurma çabalarından dolayı Amerikan yönetimine ve "bu meseleyi olumlu bir biçimde çözdükleri için" Libyalı yetkililere teşekkür etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, "tüm hassasiyetlere saygı duyan bir tür anlaşmaya varabilmeyi" düşündüğünü açıklamıştı.

Amerikalı yetkililer, Kaddafi'nin New York yakınlarında Bedevi çadırı kurmak isteyeceğinden endişeleniyordu.

Libya lideri Kaddafi, gelecek ay sonlarında New York'ta yapılacak BM Genel Kurulu toplantılarına katılmayı planlıyor. Kaddafi'nin toplantılar süresince New York yakınlarındaki Englewood'da bulunan ve Libya devletine ait olan bir alanda yurt dışı ziyaretlerinde yaptığı gibi çadır kurabileceği belirtiliyordu.

Nüfusu 30 bin olan Englewood'da Lockerbie faciasında ölen birçok kurbanın yakınları yaşıyor. 1988'de Londra-New York seferini yapan Pan Amerikan yolcu uçağı, düzenlenen bombalı saldırıda, 10 bin metre irtifadayken İskoçya'nın Lockerbie kasabası üzerinde infilak etmiş, faciada 270 kişi ölmüştü. Saldırının sorumlusu olduğu gerekçesiyle İskoçya'da ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Libyalı Abdülbaset Ali Muhammed El Megrahi, geçen hafta İskoç makamları tarafından sağlık nedenleriyle cezaevinden salıverilmiş ve ülkesine dönmüştü.

Libya'da sevinç gösterileriyle karşılanan El Megrahi, Kaddafi tarafından da kabul edilmişti.

BM merkezinin bulunduğu ABD, BM toplantılarına katılacak yabancı heyetlerin ziyaretlerinde hangi ülkenin heyeti olursa olsun kolaylık sağlamak zorunda. Ancak Washington yönetimi, ABD'ye düşman olarak gördüğü ülkelerin yetkililerinin seyahat özgürlüğünü BM merkezinin 40 kilometre çevresiyle kısıtlama hakkını saklı tutuyor.

BM Genel Kurulu'nun 64. dönem toplantılarına Libya başkanlık edecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...