Kaddafi askerleri Türk şantiyelerinde saklandı

NATO uçaklarının, Kaddafi ordusuna ait askeri noktalara yönelik bombardımanı sırasında bazı askeri birlikler güvenlik nedeniyle Türklere ait şantiyelerde saklandı.

Anadolu Ajansı 05.09.2011 - 16:18

Summa Holding Yöneticisi Sarp Birin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun yıllardır Trablus'ta inşaat işleriyle uğraştıklarını, Libya'daki işleri arasında ''Afrika'nın en büyük binasının'' inşaatının da bulunduğunu belirtti.

Libya'da 3 şantiye ile 1 iş kamplarının bulunduğunu ifade eden Birin, Libya'daki olaylar nedeniyle bu yerleri aylar önce boşalttıklarını anlattı.

Birin, boşalttıkları şantiyeleri zaman zaman kontrol ettiklerini, şantiyelere yönelik olumsuz bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Birin, isyanın Trablus'a da sıçraması üzerine uzun süre şantiyeleri kontrol edemediklerini dile getirerek, ''Çatışmaların sona ermesinin ardından yaptığımız kontrollerde NATO bombardımanları sırasında Kaddafi askerlerinin şantiyelerimizde kaldığını öğrendik'' dedi.

Kaddafi askerlerinin, şantiyelerinde kaldıklarından bilgilerinin olmadığına dikkati çeken Birin, askerlerin şantiyelerde kalmasının, kaos ortamı nedeniyle artan yağmadan zarar görmeden kurtulmalarını sağladığını kaydetti.

Birin, Kaddafi birliklerinin şantiyelerde ne kadar kaldıklarını bilmediğini, muhaliflerin üstünlüğü ele geçirmelerinin ardından askerlerin şantiyeleri terk ettiklerini belirlediklerini ifade etti.

-TÜRK ŞİRKETLERİNİN BÜYÜK ALACAKLARI VAR-

Çok sayıda Türk şirketinin Libya'da yatırımlarının bulunduğunu anımsatan Birin, firmaların Kaddafi rejimi döneminde yaptıkları işler nedeniyle yüksek miktarda alacağı olduğunu ifade etti.

Birin, Libya'daki Geçici Ulusal Konseyin birçok sorunla uğraştığını bildiklerini, ancak olağanüstü dönemin sona ermesinin ardından yabancı yatırımcıların alacaklarını tahsil edebileceğini düşündüğünü dile getirdi.

Konseyin de eski yönetimin borçlarını ödeyeceğini bildirdiğine işaret eden Birin, Türk yetkililerin de firmaların alacakları konusunda girişimde bulunacağına inandığını söyledi.

Birin, Libya'da yeni dönemde Türk şirketlerine her alanda daha fazla ihtiyaç duyulacağını, ülkenin yeniden imarı, temel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda Türklerin de ellerinden geleni yapacağını vurguladı.

Türkiye'nin, Libya halkına verdiği desteği anımsatan Birin, bu nedenle Türk yatırımcıların yeni dönemde de Libya'da faaliyet gösterebileceğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...