Kaddafi: Ateşkes yaparım ama...

Libya lideri Muammer Kaddafi, NATO'nun ''savaş uçaklarını durdurması'' halinde ateşkes yapmaya ve görüşmelere hazır olduklarını söyledi.

30.04.2011 - 09:45

Kaddafi: Ateşkes yaparım ama...

Kadafi bugün yine televizyondan halkına seslendi. Bugün erken saatlerde yaptığı 80 dakika süren konuşmasında geri adım atmak veya ülkeden ayrılmak gibi bir düşüncesinin bulunmadığını vurgulayan Kaddafi, NATO saldırılarının durması halinde Libya halkının kendi problemlerini kendisinin çözebileceğini savundu.

Televizyonda bir yazı masasının başında görülen ve el yazısıyla kaleme alınmış gibi görünen notlar yardımıyla konuşan Kaddafi, ''Libya, ateşkes görüşmelerine girmeye hazırdır. Ancak ateşkesin tek taraflı olması mümkün değil. Sağlanacak bir ateşkesten ilk biz mutluluk duyarız ve kabul ederiz... Ama Haçlı NATO saldırısı durmalıdır'' diye konuştu.

‘SIÇANLAR’ DEMEDİ
Sözlerini ''Barışa açılan kapı açıktır'' sözleriyle tamamlayan Kaddafi'nin bu seferki konuşmasında, daha önce yaptığı konuşmalarda ''sıçanlar'' diye sözettiği ve ev ev izlerini süreceğine yemin ettiği muhaliflere yönelik ifadelerini yumuşatması dikkati çekti. Konuşmasında muhaliflerden silahlarını bırakmalarını isteyen Kaddafi, Libyalıların birbirleriyle savaşmamaları gerektiğini söyledi. Ülkedeki isyandan paralı askerler ile yabancıların sorumlu olduğunu öne süren Kaddafi, ''Birbirimizle savaşamayız. Biz bir aileyiz'' ifadelerini kullandı.

Konuşmasında sivillere yönelik kitlesel saldırılar düzenledikleri iddialarını reddeden Kaddafi, Libya'da saldırılar düzenleyen Avrupa ülkelerine göndermede bulunarak, ''Biz onlara saldırmadık veya denizin karşısına geçmedik. Niçin bize saldırıyorlar? Sizinle müzakere yapmamıza izin verin, bize saldıran ülkeler. Müzakere yapmamıza izin verin'' diye konuştu.

‘TESLİM OLMAYACAĞIZ’
NATO güçlerinin görüşmeler yapmak istememeleri durumunda ise ''Libya halkının teslim olmayacağını'' ve ''terörist'' saldırılara direnerek ölmek arzusunda olduğunu belirten Kaddafi, NATO'ya seslenerek ülkesinin işgal edilmesi durumunda NATO güçlerinin öleceği uyarısında bulundu. Kaddafi, ''Ya hürriyet ya ölüm. Teslim olmak yok. Yılgınlık yok. Geri çekilmek yok'' dedi.

NATO'DAN RET
Kaddafi'nin ateşkes önerisine NATO'dan ret geldi. İsmi gizli kalmak koşuluyla açıklamada bulunan bir NATO yetkilisi, ateşkes teklifini dikkate almadan önce Kaddafi güçlerinin sivillere yönelik saldırılarına son vermesini istedi. Yetkili, NATO'nun ''sözleri değil yapılan işleri görmek istediğini'' söyledi.

Kaddafi'ye bağlı güçlerin, Libya liderinin televizyondan yaptığı ateşkes teklifinden sadece saatler öncesinde, kuşatma altındaki Misrata limanına ayrım gözetmeksizin topçu ateşi açtığını ve çok sayıda kişiyi öldürdüğünü belirten NATO yetkilisi, ''Bütün bunlar sona ermelidir ve şimdi sona ermelidir'' dedi. Yetkili, varılacak bir ateşkesin ''güvenilir ve teyit edilebilir'' olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaddafi'nin konuşmasının yayınlanmasının ardından Libya devlet televizyonundan yapılan duyuruda NATO savaş uçaklarının başkent Trablus'ta, Kaddafi'nin konuşma yaptığı televizyon binasının bitişiğindeki binayı bombaladığı belirtildi. Duyuruda, ''Cemahiriye binasının bitişiğindeki bina, Muammer

Kaddafi'nin konuşma yaptığı sırada bombalandı ve bu devrimin liderinin hedef alındığını gösteriyor'' ifadelerine yer verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...