Libya’da, muhalifler Bingazi'ye sıkıştı. Kaddafi'ye bağlı güçler, muhaliflerin kontrolündeki kentleri geri almak için gün boyunca saldırılarını sürdürdü. Libya televizyonu, Ecdebiye'den sonra, kentin kuzeyindeki büyük Zuveytina petrol terminalinin kontrolünü de ele geçiren Muammer Kaddafi'ye bağlı birliklerin, muhaliflerin kalesi olan Bingazi'nin dış mahallelerine ulaştığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı`nın Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı William Burns de, Libya'da Muammer Kaddafi'ye sadık kuvvetlerin muhaliflerin kalesi Bingazi'ye 160 km uzaklıkta olduklarını bildirdi. Burns, Senato Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Libya'da durumun çok değişken olduğunu, ancak Kaddafi güçlerinin askeri üstünlükleri sayesinde ilerlemeyi sürdürdüklerini belirtti.

'UÇUŞA YASAK BÖLGE YETMEZ'
William Burns ayrıca, sahadaki durumu değiştirmek için Libya üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasının yetmeyeceğini de söyleyerek, "Sorun, uçuş yasağı bölgesinin son aşama mı ilk aşama mı olacağı" dedi.

Muhaliflerse, Kaddafi güçlerinin Bingazi'nin dış mahallerine yaklaştığo iddiasını yalanladı. 17 Şubat Koalisyonunun sözcüsü Essam Geryani, Kaddafi birliklerinin Bingazi'nin dış mahallelerinden hala oldukça uzakta olduğunu ve güneydeki petrol kasabası Zuveytina'ya yaklaştıklarında da muhalif güçler tarafından kuşatıldıklarını söyledi.

MİSTRA KADDAFİ'NİN ELİNE GEÇTİ İDDİASI
Haber henüz başka kaynaklarca doğrulanmadı. Dün sabah Misrata kentine tanklar ve ağır silahlarla saldırı düzenlenmiş 11 kişi ölmüştü. Libya devlet televizyonu Misrata'nın kontrolünün tamamen hükümet güçlerine geçtiğini duyurdu.

Libya ordusu da kısa bir süre önce Bingazi'deki halka isyancıların kontrolündeki yerlerden ve silah depolarından uzak durmaları konusunda uyarıda bulundu. Halka, bu alanları boşaltması için gece yarısına kadar süre tanındı. Ordudan yapılan açıklamada, Bingazi'yi silahlı çetelerden temizlemeye gidildiği belirtildi.

Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, dün öğlen saatlerinde ülkenin en büyük ikinci kenti Bingazi'yi 48 saat içinde ele geçireceklerini söylemişti.

"MUHALİFLERLE MÜZAKERE ETMEYECEĞİM"
Öte yandan Kaddafi, Fransız Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, muhalifleri "El Kaide ajanlarına" benzetti.

Muhaliflerle müzakere edip etmeyeceğine ilişkin soru üzerine, "Onlar diyalog edilebilecek kişiler değil çünkü El Kaide kimseyle diyaloğa girmez. Eğer dünya El Kaide ile konuşmak istiyorsa, El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin ile diyaloğa girmeli" dedi.

Muhaliflerin Bingazi kentinde kurduğu ulusal konseyin akıbetiyle ilgili soruya da Kaddafi, "Konseyin hiçbir değeri olmadığını, başkanının şaşkın, sefil biri olduğunu, şüphesiz bu kişilerin Mısır'a kaçacağını" ifade etti.

Konseye yakın ya da konsey üyesi üst düzey eski yetkilileri ve askerleri hoş gördüğünü de belirten Kaddafi, "Bu kişilerin rehin alındığını, eğer kaçmazlarsa, kendi hataları olmadığı için affedileceklerini" belirtti.