NTV

Kaddafi çöle gömüldü

Dünya

Libya devrik lideri Muammer Kaddafi ve oğlu Mutassım Kaddafi, bugün çölde sade bir törenle bilinmeyen bir yere gömüldü.

Libya Ulusal Geçiş Konseyi yetkilileri, Muammer Kaddafi ve oğlu Mutassım Kaddafi'nin bu sabah şafak vaktinde Sahara Çölü'nde gizli bir yere gömüldüğünü açıkladı.

Muhalif komutan Abdül Macid Mlegta, "Sabahın erken bir saatinde çöle götürülerek oğluyla birlikte gömüldü" dedi.

Kaddafi ve oğlu Mutassım'ın bedenlerinin Misrata kentindeki Afrika pazarından alınarak bilinmeyen bir yere götürüldüğünü belirtmişti. Kaddafi ve oğlunun cesetleri ambulansa alındığı sırada, akrabalarının olmaması dikkat çekmişti.

CENAZE AİLESİNE VERİLMEDİ
Kaddafi'nin linç edildiği ve BM'nin bu konuda soruşturma açılmasını istemesi sonrasında Ulusal Geçiş Konseyi, Libya eski lideri Kaddafi'nin cenazesinin ailesine verileceğini duyurmuştu.

Ancak Kaddafi'nin mezarının mabede dönüşmesini istemeyen Libyalı muhalifler, naaşını çölde kimsenin bilmeyeceği bir yere gömülmesi karar almıştı.

SİRTE'DE PATLAMA
Kaddafi'nin doğum yeri olan Sirte'de bugün şiddetli bir patlama meydana geldi. Petrol dolu bir tankın patlaması sonucu 50'den fazla kişi yaşamını yitirdi.

KADDAFİ YANLILARINA İŞKENCE
Kaddafi'nin geçtiğimiz perşembe günü Sirte'de öldürülmesinin ardından, Libya'nın yeni yönetiminin Sirte'de 53 Kaddafi yanlısını katlettiği ortaya çıktı. Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü, öldürülen Kaddafi yanlılarına işkence edildiğini açıkladı.

SEYFÜLİSLAM KADDAFİ NİJER YOLUNDA
Nijer'deki Tuareg aşiretlerinden üst düzey bir yetkili, hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından yayımlanmış tutuklama emri bulunan Seyfülislam Kaddafi'nin, eylül ayında Libya'dan kaçan kardeşi Saadi gibi Nijer'e gitmeye çalıştığını söyledi.

Eski Tuareg liderlerinden Rissa ag Bula, Associated Press'e yaptığı açıklamada, Seyfülislam Kaddafi'ye Nijer yolculuğunda aşiret mensuplarının eşlik ettiğini de kaydetti.

Nijer hükümeti, kendisine sığınan Kaddafi rejimi yanlılarının, güvenlikleri garanti edilmedikçe Libya'ya iade edilmeyeceğini açıklamıştı.