Kaddafi Fransız mı?

Koalisyon güçlerinin Libya'yı hedef alan hava operasyonları, Fransa'da 1970'li yıllardan bu yana düzenli aralıklarla gündeme gelen bir şehir efsanesini yeniden gündeme taşıdı.

Haberler 22.03.2011 - 12:20

Kaddafi Fransız mı?

Efsanenin temelinde Kaddafi'nin babası olduğu söylenen yüzbaşı Albert Preziosi'nin kullandığı Fransız savaş uçağının 1941 yılında Libya çölleri üzerinde Alman ve İtalyan güçleri tarafından düşürülmesi yatıyor. Uçağı düşürülen ve yaralanan Preziosi, bugün Muammer Kaddafi'nin mensubu olduğu Senussi aşireti tarafından kurtarılıp tedavi ediliyor. Bu aşiretin içinde yaklaşık dört hafta geçiriyor.

Büyük ölçüde Preziosi'nin silah arkadaşlarına dayandırılan haberlerde, Preziosi'nin, kendisini Nazilere karşı koruyan Senoussi aşiretine mensup bir kadınla tanışıp, ilişkiye girdiği ve bu ilişkiden de 1942 yılında Muammer Kaddafi'nin doğduğu iddia ediliyor. Preziosi'nin daha sonra silah arkadaşlarına Libya'da bir kadınla ilişkiye girdiğini ve bu ilişkiden bir çocuğu olduğunu, 1943 yılında Rusya'da bir hava muharebesinde ölümünden önce söylediği bildiriliyor.

KADDAFİ’NİN BABASI HAKKINDA SOMUT BİLGİ YOK
Muammer Kaddafi'nin babası olarak bilinen Abu Menyar el-Kaddafi ile annesi Ayşe hakkında hiçbir somut nüfus bilgisinin bulunmamasının da iddiaları kuvvetlendirdiği belirtlimekte.

Fransız basını, Libya liderinin 1970'li yıllarda şiddete başvuran Korsikalı milliyetçilere sağladığı yardımın arkasında da Korsika kökenli Fransız babasının olabileceği tahmininde bulunuyor.

İddia, Fransız ordusu tarafından şu ana kadar yalanlanmış değil.

Kaddafi'nin babası olduğu iddia edilen Fransız pilot Preziosi ve Kaddafi'nin gençlik yılları Kaddafi'nin babası olduğu iddia edilen Fransız pilot Preziosi ve Kaddafi'nin gençlik yılları

Sayfa Yükleniyor...