Ülkenin doğusunda isyancıların kalesi olarak gösterilen Bingazi kentine doğru adım adım ilerleyen Kaddafi güçleri, bugün de Ecdebiye ve Brega kentlerine yönelik yoğun saldırı başlattı.

İlişkili Haberler


El Cezire televizyonu, savaş uçaklarının bu sabah Ecdebiye'ye 4 kez hava saldırısında bulunduğunu duyurdu. Devlet televizyonu dün de savaş uçaklarının hedefi olan Ecdebiye’de kontrolün tamamen hükümet güçlerine geçtiğini duyurdu. Reuters muhabiri de isyancıların geri çekildiğini bildirdi ancak isyancılardan bu konuda henüz bir açıklama gelmedi. 

Bingazi ve Tobruk yolu üzerindeki Ecdebiye'nin yönetimini ele geçirmek, Kaddafi güçlerine 300 bin kişinin yaşadığı ülkenin ikinci büyük kenti Bingazi'yi kuşatma imkanı verecek.

Çatışmaların yaşandığı bir başka kent de Ecdebiye’ye 75 km. uzaklıktaki Brega… İsyancılardan Adil İbriki, çatışmaların devam ettiğini, ancak hiçbir tarafın kontrolü sağlayamadığını söyledi.

Hükümet güçlerinin dün de başkent Trablus'un 120 kilometre batısındaki küçük Zuvara kasabasını isyancıların elinden almak için top ve tanklarla saldırı düzenlemişti.

KATLİAM UYARISI
Bu arada Libya İnsan Hakları Birliği'nin Başkanı Süleyman Buşvugir, İsviçre'nin Cenevre kentinde yaptığı açıklamada, Kaddafi'nin ağır silahlı askerlerinin Bingazi'ye saldırmaları durumunda, Ruanda'da benzeri gerçek bir katliam olabileceği uyarısında bulundu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Yardımcısı Kyung-wha Kang da Cenevre'de, Kaddafi güçlerinin sivillere karşı ölçüsüz ve büyük güç kullanmayı seçtiğini söyledi.