Libya lideri Muammer Kaddafi, "halkının kendisine taptığını" söyledi.

Kaddafi, Amerikan ABC televizyon kanalından gazeteci Christiane Amanpour ile İngiliz BBC televizyonu ve Times gazetesine yaptığı açıklamada, "Halkım bana tapıyor. Beni korumak için ölebilir" dedi.

Amanpour, Twitter hesabından Kaddafi'nin yaptığı açıklamayı yayımladı.

Twitter mesajında Kaddafi'nin Trablus sokaklarında protesto gösterilerinin yapıldığını kabul etmeyi reddettiği de belirtildi.Kaddafi ayrıca, askeri uçakların vurdukları noktaların cephanelikler olduğunu söyledi ve "delil toplama, araştırma turu için bir BM heyetinin ülkesine gelmesini" istedi.

İSTİHBARAT ŞEFİ GÖREVDEN ALINDI
Öte yandan Kaddafi'nin, istihbarat şefini görevden aldığı iddia edildi.

Merkezi Bingazi kentinde bulunan Libya'nın Kurina gazetesi internet sitesindeki haberinde, Kaddafi'nin İstihbarat Şefi Abdullah el Senussi'yi görevden alarak, yerine korumalarından Mansur el Kahsi'yi getirdiğini duyurdu.

Haberin doğruluğuna ilişkin Trablus'taki resmi kaynaklardan henüz bilgi alınamadı.
Yemen'de 32 yıldır iktidarda bulunan Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih aleyhtarı gösteriler devam ederken, muhalefet cephesi Salih'in ulusal birlik hükümetine katılma çağrısını reddetti.

Yerel Yemen Times gazetesinin internet sitesinde yayımlanan habere göre, muhalifler, muhalefet cephesinin aday göstermesi halinde Cumhurbaşkanının bir kaç saat içinde hükümeti kurmaya hazır olduğu yönündeki öneriyi yeterli olmadığı gerekçesiyle geri çevirdiler.

Muhalefet koalisyonunun sözcüsü Muhammed Essabri, Salih yönetiminin yıkılmasını isteyen halkın yanında olduklarını, bundan dönüş olmadığını, gösterilerin ülke genelinde artarak devam edeceğini belirtti. Ülkenin iki güçlü aşiretinin lideri iki gün önce Salih'i desteklemekten vazgeçtiğini açıklamıştı.

Bu arada, başını Islah Partisi'nin çektiği muhalefet koalisyonu, protestocularla dayanışma içinde olduğunu göstermek için yarınki gösterilere katılacaklarını açıkladı. Muhalefet daha önce protestolara açık destek vermediğini, eylemlerin halkın kendi iradesiyle ortaya çıktığını savunuyordu.

Öte yandan, Uluslararası Af Örgütü, ülkede gösteriler sırasında çıkan çatışmalarda bugüne kadar 27 kişinin öldüğünü duyurdu. Sana Devlet Üniversitesi önününe toplanan binlerce kişi ise ülkenin en büyük ikinci kenti Aden'de polis tarafından öldürülenleri anmak için protesto eylemi düzenledi.

Daha önceki eylemlere göre kadınların ön planda olduğu protesto gösterilerinde Cumhurbaşkanına hakaret içeren pankartlar, karikatürler asıldı.