Libya lideri Albay Muammer Kaddafi, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy için ''Arkadaşım ama delidir'' ifadesini kullandı.

Kaddafi Alman televizyonu RTL'ye yaptığı açıklamada, ''O benim arkadaşım, ama sanırım biraz deli. Psişik bir hastalıktan mustarip. Bunu etrafındakiler söylüyor. İş arkadaşları psişik bir rahatsızlığı olduğunu söylüyorlar'' dedi.

Ülkesinde bir halk ayaklanmasıyla karşı karşıya kalan Kaddafi, bu 'hastalığın' Libya ajansı Jana'da sözü edilen 'büyük sırla' bir alakası olup olmadığını ise belirtmedi.

Fransa'dan kısa süre önce Libya halkının temsilcisi olarak isyancıların oluşturduğu Libya Milli Konseyi'nin tanındığı açıklaması gelmişti.

"KÜÇÜK BİR OLAY"
Ülkesindeki olaylardan, ''150-200 kişinin öldüğü bir küçük olay'' şeklinde söz eden Kaddafi, ayaklanmanın kırılacağını ve her şeyin normal hale geleceğini söyledi.

ABD ve Avrupalıların kendisine yönelik eleştirilerine ''Onları hayal kırıklığına uğratacak ne yaptım ben. Benim resmi makamım yok, dolayısıyla eleştirilemem. İngiltere Kraliçesi Elizabeth'i siyasetinden dolayı eleştirebiliyor muyuz'' diye sordu.

"BATIYI UNUTABİLİRİZ"
Kaddafi, ülkesinin gelecekte Batılı ülkelerle iş yapmayacağını da kaydetti ve ''Rusya, Hindistan ve Çin'de yatırım yapacağız. Batıyı unutabiliriz'' dedi, ancak Almanya'yı 'duyarlı davranışından dolayı' bunun dışında tuttu.

"DÜŞMANLARIMIZI EZMEYE KARARLIYIZ"
Kaddafi, Libya resmi devlet televizyonunda da halka hitaben bir konuşma yaptı.

"İster yabancı bir komplo ile karşı karşıya olalım, ister ülkenin içinde tasarlanmış bir komplo olsun, onu ezeceğiz" diyen Kaddafi şunları söyledi: "Sömürgeciler yenilecek, Fransa yenilecek, ABD yenilecek, İngiltere yenilecek, düşmanları ezmeye kararlıyız, hayatımızın pahasına Libya'nın bütünlüğünü korumaya kararlıyız."

Kaddafi ayrıca, "Bütün Libya halkının petrolü korumak için savaşmaya hazır olduğunu" belirtti.