Kaddafi sona yaklaştı!

Libya'da 6 aydır süren çatışmaların sonuna yaklaşıldığını gösteren gelişmeler yaşanıyor. Muhaliflerin başkent Trablus'a girdiği haberlerini, iki oğlunun yakalandığı belirtilen Kaddafi'nin 'görüşelim' mesajı vermesi takip etti.

22.08.2011 - 00:06

Kaddafi sona yaklaştı!

Libya'da, muhalifler 'bugün ya da yarın Trablus düşer' demişti ve gelen haberler bunun gerçekleştiği yönünde.

Ülkedeki Ulusal Geçiş Konseyi liderinden, Kaddafi'nin oğulları Seyfülislam ile Muhammed'in teslim olduğu açıklaması gelirken, El Arabiya televizyonu da Kaddafi'yi korumakla yükümlü birliğin silah bıraktığını duyurdu.

Bu gelişmelerin ardından konuşan hükümet sözcüsü, Kaddafi'nin muhaliflerle doğrudan görüşmeye hazır olduğunu söylerken, muhaliflerden 'başkanlığı bıraksın' açıklaması geldi.

Libyalı muhelifler, önceki gün itibariyle başkent Trablus'a ilerlemeye başlamıştı ve kent çevresinden çatışma haberleri geliyordu. Akşam saatlerinde de yeni gelişmeler yaşandı ve Kaddafi'nin sözcüsünden açıklama geldi.

Ulusal Geçiş Konseyi Lideri Mustafa Abdülcelil, Kaddafi'nin oğulları Seyfülislam ve Muhammed'in teslim olduğunu açıklarken, El Arabiya televizyonu da Kaddafi'nin yakın korumalarının teslim olduğunu duyurdu.

İlerleyen dakikalarda Libya Hükümet Sözcüsü Musa İbrahim konuştu: Saldırılar durdurulsun müzakerelere hazırız. Kaddafi Ulusal Geçiş Konseyiyle doğrudan görüşmelere hazır...

GELİŞMELER
El Cezire: Başkentin ortasında yer alan 'yeşil meydan'a batıdan giren muhalifler, kentin yüzde 95'ini ele geçirdi. Kaddafi'ye bağlı askerler tüm silahlarını muhalif gruplara teslim etti.

İngiltere merkezli Sky televizyonu: Yüzlerce kişi sokaklarda muhalifleri karşıladı, sevinç gösterilerinde bulundu ve sloganlar atarak şehir merkezine yürüdü. Muhaliflerin şehre girişinde, Kaddafi'ye bağlı güçlerden hiçbir direnişle karşılaşılmadı.

Reuters haber ajansı: İngiltere, Muammer Kaddafi'ye Libya halkını daha fazla acıya sürüklemeden iktidarı hemen bırakması yönünde tavsiyede bulundu.

Libya devlet televizyonu: Hükümet sözcüsü Trablus'daki çatışmalarda şu ana kadar bin 300 kişinin öldüğünü söyledi.

NATO: Sözcü Oana Lungescu'dan, ''Libya'daki durum çok değişken. Kaddafi rejiminin yıkıldığını görüyoruz. Kaddafi'nin kendi halkına karşı bu savaşı kazanamayacağının farkına varması daha iyi'' açıklaması geldi.

Ayrıca, Libya'da iktidarın geçiş sürecinin hemen ve barış içinde yapılması gerektiği belirtilirken, birlik ve beraberlik için Ulusal Geçiş Konseyi ile çalışmaya hazır olunduğu kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...