Kaddafi: Terörle savaşıyorum!

İstifa etmesi için baskı gören Libya Lideri Kaddafi, terörizme karşı mücadele ettiğini belirterek, yurt dışından kendisine destek verilmemesini eleştirdi.

06.03.2011 - 10:53

Kaddafi: Terörle savaşıyorum!

Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, Fransız Journal du Dimanche Gazetesi'ne verdiği demeçte, ''Bunun terörizme karşı mücadele olduğunu kimsenin anlamamasına şaşırdım. Son birkaç yılda biz size çok yardım etmiştik. Dolayısıyla biz burada Libya'da terörizme karşı mücadele ederken, karşılık olarak neden kimse bize yardım etmiyor?'' görüşünü dile getirdi.

Komşu Mısır ve Tunus'ta demokrasi talebiyle çıkan ayaklanmadan ilham alan Libya'daki isyanın başarılı olması durumunda, din uğruna savaşın Akdeniz'i içine çekeceğini ifade eden Kaddafi, ''Gözlerinizin önünde Akdeniz'de bir cihad olacaktır. Bin Ladin'in halkı, toprak ve deniz üzerinde fidye uygulayacaktır'' yorumunda bulundu.

Kaddafi, silahlı kargaşaya rağmen ''hükümetinin iyi gittiğini'' savunarak, ''düşmanlarının kendisini iktidardan indirmesi durumunda, kıyılara Libyalı mülteci akını olacağı'' yönünde Avrupa'yı uyardı.

"BM SORUŞTURMA AÇSIN"
Kaddafi, söyleşide, BM veya Afrika Birliği'nin Libya'daki durumla ilgili soruşturma açmasını da talep etti. BM'nin ya da Afrika Birliği'nin durumu değerlendirmek üzere Libya'ya soruşturma komisyonu göndermesinden yana olduğunu söyleyen Kaddafi, "Bu komisyona hiçbir engel çıkarmadan yerinde inceleme yapmasına izin vereceğiz" dedi.

Libya lideri, Fransa'nın böyle bir komisyona öncülük etmesine sıcak bakacağını bildirdi. Kaddafi, "Fransa derhal başı çekmeli, BM Güvenlik Konseyi kararını engellemeli ve Bingazi bölgesine yabancı müdahalesini durdurmalı" dedi.

Kaddafi, hiçbir zaman halkının üzerine ateş açmadığını, eğer bir soruşturma komisyonu ülkeye gelirse bunu kanıtlayacağını söyledi.

Kendisinin iktidardan düşürülmesine Avrupa'nın ses çıkarmaması halinde "iki önemli" gelişmenin olacağını ifade eden Kaddafi, "Göç olacak, Libya'dan binlerce kişi Avrupa'yı istila edecek. Bunları engelleyecek kimse olmayacak. Bin Ladin kapınızda olacak. Karşınızda, Akdeniz'de bir İslami cihat olacak" diye konuştu.

Bu arada Kaddafi, bir soru üzerine, iki Avrupalı sivilin tahliyesi sırasında geçen Pazar günü alıkoyulan bir Hollanda helikopterinin üç pilotunun esir olduğunu söyledi. Libya lideri, "Bu normal. Biz, izin almadan Libya'ya inen bir Hollanda helikopterini alıkoyduk" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...