Kaddafi: Ya zafer ya ölüm

Kaddafi, karargahının ele geçirilmesine rağmen muhaliflere  "Ya zafer ya ölüm" diyerek meydan okudu.

24.08.2011 - 10:17

Kaddafi: Ya zafer ya ölüm

Kaddafi yayınlanan sesli mesajında, Bab-ı Aziziye karargahından 'taktik gereği' çekildiklerini savundu. NATO ve isyancılara karşı savaşta "şehadet ya da zafer" sözü veren Kaddafi, karargahının NATO uçaklarının 64 saldırısıyla yerle bir edildiğini de söyledi.


Her zaman kullandığı ateşli konuşma tarzını yumuşattığı görülen Kaddafi, Trabluslara ''Trablus'u istila eden şeytanlardan kurtarmaları'' çağrısında bulundu. Kaddafi, yüzlerce Libyalı muhalifin Trablus'taki Bab-ül Aziziye karargahına girmesinin ardından yayımlanan konuşmasında, Trabluslulara, ''Niçin onların tahribatına izin veriyorsunuz'' diye sordu.

Bab-ı Aziziye karargahını başkentte Kaddafi'nin denetiminde olan az sayıdaki noktadan biriydi.

'6 BİN ASKER KADDAFİ İÇİN LİBYA'DA'
Hükümet Sözcüsü Musa İbrahim ise El Uruba televizyonunda yayımlanan açıklamasında, Libya'yı "istilacıların ayaklarının altında patlayan bir volkana dönüştüreceklerini" savundu. Sözcü, Kaddafi için savaşmak üzere Libya'ya 6000 gönüllünün geldiğini iddia etti.

Musa İbrahim, büyük stratejik öneme sahip olması nedeniyle Batılı güçlerin bundan sonraki hedefinin Suudi Arabistan olduğunu savundu, Türkiye ve İsrail'in Orta Doğu'da "habis bir rol" oynadığını söyledi.

MUHALİFLERİN SEVİNÇ GÖSTERİSİ
Zaferleri ardından Yeşil Meydan'da sevinç gösterileri düzenleyen muhalifler, karargahta Kaddafi'nin 42 yıllık iktidarının en önemli sembolü olarak görülen heykelini parçaladılar. Heykelin başını koparıp yerlerde yuvarlayan muhalifler, Libya liderinin konutunda buluan kişisel eşyalarını ve askeri üniformalarını da yağmaladı.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Kaddafi'nin karargahının ele geçirilmesine rağmen, başkentin bazı bölgelerinde çatışmaların devam ettiği bildirildi.

Halkın Kaddafi yönetiminin resmen sona erdiğini düşünmesine rağmen, muhaliflerin Libya lideri ve ailesi bulununcaya kadar geniş kapsamlı kutlamalara başlanmayacağı bildirildi. Kaddafi'nin nerede olduğu ve ne yapacağını bilmediği için halk arasında gerginliğin devam ettiği bildirildi.

KADDAFİ NERDE?
Bab-ı Aziziye karargahının, tünellerle kentin farklı noktalarına bağlantısı bulunduğu belirtildi. Kaddafi ailesinin başkent ve diğer bölgelerde saklanabilecekleri birçok güvenli evi olduğu söyleniyor.

Muammer Kaddafi'nin memleketi Sirte'deki durum netlik kazanmazken, Trablus'tan çekilen Kaddafi'ye bağlı birliklerin buraya sığındıkları belirtiliyor.

İsyancıların kurduğu geçici yönetimin başbakanı konumundaki Mahmud Cibril, hala yardıma ihtiyaç duydukları ve Kaddafi güçlerinin kenti bombalamaya devam ettiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...