Kaddafi yaşamla ölüm arasında

NATO güçlerinin bugün Trablus'a gerçekleştirdiği bombardımanın ardından Libya lideri sürpriz bir şekilde açıklama yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.06.2011 - 19:30

Kaddafi yaşamla ölüm arasında

NATO güçlerinin bugün Trablus'a düzenlediği ağır hava saldırısında, Libya lideri Kaddafi'nin başkentteki karargahı yakınlarında da patlamalar oldu.

NATO, başkente bugüne kadarki en ağır saldırılardan birini gerçekleştirirken, Kaddafi'den de sürpriz bir şekilde açıklama geldi.

Libya lideri, ''Tek seçeneğimiz var; vatanımızda ya öleceğiz ya da hayatta kalacağız'' dedi.

Kaddafi, beklenmedik bir şekilde televizyondan sesli bir açıklama yaptı:
''Tek bir seçeneğimiz var; vatanımızda ya öleceğiz ya da hayatta kalacağız. Diz çökmeyeceğiz. Teslim olmayacağız. Ölüm hoş geldi safa geldi. Şehadet milyon kere daha iyidir'' dedi.

Libya lideri, yandaşlarına, NATO hava saldırılarında defalarca hedef alınan karargahı Bab ül Aziziye'ye akın etmeleri çağrısında da bulundu.

29 KİŞİ ÖLDÜ
NATO'nun bombardımanıyla saldırısıyla ilgili bir açıklama yapan Hükümet sözcüsü Musa İbrahim, 60 kadar saldırıda en az 29 kişinin öldüğünü söyledi.

Bunun başkentte şimdiye kadarki en şiddetli bombardıman olduğunu belirten İbrahim, saldırılardan bazılarında Kaddafi'nin karargahının ve karargahın yakınındaki bir askeri kışlanın da hedef alındığını ifade etti.

Pazartesi sabaha karşı yapılan saldırıların Libya Televizyonunun bir binasını da hedef aldığını belirten İbrahim, burada 16 kişinin yaralandığını bildirdi.

Gündüz yapılan saldırıların daha korkunç olduğunu çünkü günboyu aile üyelerinin ayrı ayrı yerlerde bulunduğunu belirten İbrahim, ''Trablus'ta on binlerce çocuk var. Çocukların yaşadığı şoku ve dehşeti tahayyül edebilirsiniz. Çocukları kendilerinden uzakta bulunan ve kontrol etme imkanına sahip olmayan ebeveynlerin endişesini tahayyül edebilirsiniz'' dedi.

AYAKTA BİNA KALMADI
Bu arada, Kaddafi'nin karargahı Bab ül Aziziye'nin içinde, ayakta kalan bina olmadığı bildirildi.

Yetkililer, meydana gelen hasarı göstermek için Trablus'taki uluslararası basın mensuplarını bölgede gezdirdi.

Vurulan bir binanın enkazının yakınlarında, hedefini şaşırmış bir bombanın açtığı düşünülen, altı metre çapında ve iki metreden fazla derinlikte bir çukur görüldüğü kaydedildi.

Gazetecileri gezdiren yetkililerden biri, enkazın altında hala ceset bulunduğunu ve bu cesetleri çıkartamadıklarını söyledi.

NATO'YA 'SAVAŞ SUÇU' DAVASI
Öte yandan Kaddafi'nin kızı Ayşe Kaddafi, ''savaş suçu'' işlediği gerekçesiyle NATO aleyhine dava açtı.

Ayşe Kaddafi'nin avukatı Luc Brossollet, AFP'ye yaptığı açıklamada, NATO'nun 30 Nisan'da Kaddafi ailesini hedef alan saldırısının ''savaş suçu olduğunu'' savundu.

NATO'nun başkent Trablus yakınlarındaki bir eve yönelik füze saldırısında Libya liderinin altıncı çocuğu olan Seyfül Arab'ın ve üç torununun öldüğü açıklanmıştı.

Ölen çocuklardan birinin annesi olan Ayşe Kaddafi'nin avukatları, Brüksel savcılığı ve Belçika federal savcılığına verdikleri dilekçede, Kaddafi'nin AB'deki mal varlığının dondurulması kararının da iptalini istedi.

Sayfa Yükleniyor...