Kaddafi’ye bağlı güçler dün isyancıların elindeki Brega kentini ele geçirmek için saldırya geçmiş ancak isyancılar saldırıyı püskürtmüştü.

İlişkili Haberler


Hükümet güçleri bugün yeniden saldırıya geçti. Ajanslar dün de bombalanan Brega ve Ecdebiye kentlerine hava saldırısı düzenlendiğini haber veriyor. Uçakların hedefinde petrol tesisleri var.

Brega'da Muhammid Sibli adındaki görgü tanığı petrol ihraç terminaline yaklaşık 2 kilometre mesafedeki petrol mühendisliği fakültesi yakınına bomba isabet ettiğini kaydederek, "Uçağın sesini, ardından patlamayı duyduğunu, sonra da açılan çukuru gördüğünü" anlattı.

Ecdebiye'de bulunan isyancılar da, Kaddafi güçlerinin karadan da saldırıya geçtiğini ancak Trablus’un 600 km. doğusundaki Ras Lanuf’a püskürtüldüğünü iddia etti.

Ecdebiye’deki isyancı liderlerden Beşir Abdul Gadr, Ras Lanuf’ta pek çok Kaddafi birliğinin toplandığını, isyancıların da Brega ve El Ugayla’da hazırlık yaptıklarını söyledi. Gadr, ayrıca hükümet güçlerinin Ecdebiye’deki havaalanına da saldırı düzenlediğini ancak püskürtüldüklerini belirtti.

İsyan ateşi büyüyor