Kaddafi’den karşı taarruz

Libya’da hükümet güçleri isyancıların elindeki kentlere karşı operaasyon başlattı. BM Uluslararası Ceza Mahkemesi savcıları ise ülkede yaşananlar konusunda soruşturma açtı.

02.03.2011 - 10:31

Kaddafi’den karşı taarruz

Libya'da yaşananlar konusunda BM Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), harekete geçti. Merkezi Lahey’de bulunan mahkeme Libya’da insanlık suçu işlenip işlenmediğine ilişkin olarak resmi soruşturma açıldığını bildirdi.


Açıklamada, savcının "mevcut bilgilere dayanarak yaptığı ön incelemenin" ardından soruşturma açmaya karar verdiği belirtildi. Savcının aldığı bu karar, kararın alındığı süre olarak emsalsiz olarak değerlendiriliyor. Daha önceki benzer kararların çıkması aylar hatta yıllar alıyordu.

Öte taraftan başkent Trablus dışındaki pek çok kentin denetimini isyancılara kaptıran Kaddafi yönetimi, bugün karşı saldırı başlattı. El Cezire televizyonu önce, muhaliflerle Kaddafi birlikleri arasında çıkan şiddetli çatışmaların ardından Trablus'un 800 km. doğusundaki Brega kentinin kontrolünün Kaddafi'ye bağlı güçlere geçtiğini duyurdu.

Bu haberden yaklaşık 2 saat sonra ise El Cezire televizyonu bu sefer Brega'nın tekrar isyancıların eline geçtiğini öne sürdü. Ajansların verdiği haberlere göre çatışmalar sırasımda en az 2 kişi yaşamını yitirdi.

Reuters'a konuşan isyancı liderlerden Mustafa Heriyani de, Kaddafi güçlerinin vur-kaç saldırıları gerçekleştirdiğini ancak isyancıların denetimi yeniden ele aldıklarını açıkladı. Heriyani ayrıca, yabancı güçlerden stratejik mevkilerin havadan vurulması için yardım isteyebileceklerini söyledi.

DEVLET TELEVİZYONU: HAVALANI KONTROL ALTINDA
Libya devlet televizyonu da El Brega'daki havaalanı ile liman bölgesinin hükümet güçlerinin kontrolünde olduğunu iddia etti.

El Arabiya televizyonu da daha önce kentteki bir havaalanı ile kilit önemdeki bir petrol tesisinin hükümet güçlerinin kontrolüne geçtiği belirtmişti. Televizyon ayrıca görgü tanıklarına dayanarak kentin hedef gözetilmeksizin, rastgele bombalandığını öne sürmüştü.

UÇAKLAR BOMBALADI
El Cezire televizyonu ayrıca, Brega'ya 75 km. mesafedeki Ecdebiyah kentinin de Libya Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar tarafından bombalandığını bildirdi. Associated Press ajansına konuşan görgü tanıkları yerel saatle sabah 10'da iki savaş uçağının kenti bombalaığını söyledi.

Ecdebiyah'ta bulunan BBC muhabiri de yaklaşık 100 araçlık bir konvoyun kente yaklaştığını ve isyancıların saldırıya karşı durmaya çalıştı haberini verdi.

İsyan ateşi büyüyor

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...