Kaddafi'nin ailesi NATO'dan davacı oluyor

Libya'da öldürülen devrik lider Muammer Kaddafi'nin ailesi, NATO aleyhine ''savaş suçu'' işlediği gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanı'nda dava açmaya hazırlanıyor.

26.10.2011 - 14:26

Kaddafi'nin ailesi NATO'dan davacı oluyor

Kaddafi'nin ailesinin Fransız avukatı Marcel Ceccaldi, Europe-1 radyo kanalına yaptığı açıklamada, NATO helikopterlerinin Kaddafi'nini konvoyuna ateş açmalarını gerekçe gösterdikten sonra Roma anlaşmasının 8. maddesi uyarınca, ''isteyerek adam öldürmenin, savaş suçu sayılacağı'' gerekçesi temel alınarak bu davanın açılabileceğini söyledi.

Cecaldi, ''Kaddafi'nin öldürülmesi, koalisyon güçlerinin sivil halkı korumak için değil rejimi devirmek için orada olduklarını ortaya koyuyor'' ifadesini kullandı.

Fransız avukat, davanın ne zaman açılacağı konusuna açıklık getirmedi ancak konuyla ilgili hukuk araştırmasının sürdüğünü belirtti.

NATO KARARINI ERTELEDİ
Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, NATO'nun Kaddafi yanlılarının ülkeden kaçmasını önlemek

amacıyla bu yıl sonuna kadar ülkede kalması gerektiğini söyledi. Katar'da NATO yetkilileri ile bir araya gelen Abdülcelil, "Komşularımızdan ve dost ülkelerden teknik ve lojistik destek bekliyoruz" dedi. Ulusal Geçiş Konseyi'nin bu talebi üzerine NATo, Libya'daki operasyonlarını bitirme kararını erteledi.

'KİMYASAL SİLAHLAR GÜVENCEMİZ ALTINDA'
Ulusal Geçiş Konseyi, Kaddafi dönemine ait kimyasal silahları ele geçirdiklerini ve korumaları altında olduğunu açıkladı. NATO yetkilileriyle görüşme sonrası açıklama yapan Ulusal Geçiş Konseyi, söz konusu silahların güvenliğinin sağlandığını ve ilgili mercilere teslim edilene kadar konseyin koruması altında bulunduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...