NTV

Kaddafi’nin doğduğu kasaba düştü

Dünya
Kaddafi’nin doğduğu kasaba düştü

Libya’da Ulusal Geçiş Konseyi, devrik lider Muammer Kaddafi’nin son kalelerini ele geçirmek için büyük bir mücadele verirken, sembolik bir zafer elde etti. Muhalifler, Muammer Kaddafi’nin 1942 yılında bir çadırda doğduğu Kasr Ebu Hadi kasabasını ele geçirdi.

Arapça yayın yapan El Arabiya televizyonunun haberine göre, muhalif güçlerin kasabaya girmesinin ardından 5 bin nüfuslu kasabada halkın büyük bir kısmı kaçtı. Geriye kalan kasaba sakinlerinin ise, iki ateş arasında kaldığı belirtildi. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Libyalı muhalifler, Ebu Hadi kasabasını dün gece ele geçirdiklerini doğruladı. Muhalifler Sirte kentini ele geçirmek için de yoğun saldırısını sürdürüyor.

10 BİN ROKET KAYIP
NATO uzmanları ise Libya ordusuna ait 10 binden fazla karadan karaya ve karadan havaya roketin ortadan kaybolduğunu ve akibetlerinin bilinmediğini belirtti. Batılı kaynaklar, geçtiğimiz hafta İran Devrim Muhafızları’nın Kuzey Afrika’da faaliyet gösteren Kudüs Grubu’nun Libya’dan komşu Sudan’a yüzlerce roket kaçırdığı iddia edilmişti.